ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.67
Hodnoceno: 3x Prosím, ohodnoť práci

Bridž

Tato karetní hra, která se vyvinula z whistu, patrně pochází z Řecka nebo z Indie a do Velké Británie se dostala kolem roku 1880.
Verze, která se hraje skoro všude po světě, se nazývá smluvený bridž (contract bridge) a hrají ji dvě dvojice hráčů. Bodování používá tabulku z roku 1925, kterou sestavil americký vynálezce Harold Stirling Vanderbilt. Závisí na počtu vyhraných kol, která byla úspěšně vydražena.
Světová popularita této hry vedla k mistrovství světa družstev (Bermuda Bowl), které se koná od roku 1950. Světová bridžová federace (World Bridge Federation) byla založena v roce 1958.

Bridž hrají čtyři hráči (dvě dvojice) s 52 kartami, každý hráč obdrží 13 karet. Všechny karetní úkony se dějí po směru hodinových ručiček - výměna rozdávajícího po každé hře, rozdávání, dražba i sehrávka. Hra má dvě oddělené části - dražbu a sehrávku - ty vyžadují odlišné dovednosti. Hráč s nejvyšší hláškou (vydražitel) oznámí, jaké jsou trumfy (nebo žolíky) a počet zdvihů. Oznámení jedné srdcové karty znamená sedm zdvihů (6+1) se srdci jako trumfy. Oznámení čtyř pikových karet znamená deset zdvihů (6 + 4 v pikách). Barvy, podle nejnižší hodnoty, jsou trefy, kára, srdce, piky a označení "bez trumfů". Dražba probíhá od jedněch tref po sedm bez trumfů (13 zdvihů). Existují také hlášky kontra (za dvojnásobný počet bodů) a rekontra (za čtyřnásobný počet bodů), které mohou být prohlášeny za přihazování.

Splnění závazku umožňuje úspěšným partnerům přičíst body "nad čáru": 20 za trefy (dvě trefové karty se draží a mají hodnotu 40 bodů) a kára; 30 za srdce a piky; 40 za první bez trumfu a 30 za žádné trumfy. Cílem je získat "manši" - dosáhnout 100 bodů (nemusí tomu tak být v jednom kole). Dvojice, která získala manši, se nazývá "zranitelná" a dvě manše vyhrávají rabr. Body "pod čarou" jsou udělovány za vydražení a výhru zdvihů, než bylo oznámeno, a za slemy - malý slem je 12 vyhraných zdvihů (například závazek na uhrání šesti kár), velký slem je 13 zdvihů. Na konci každé hry se body nad a pod čarou sečtou, tím se zjistí vítězná dvojice a pár mincí změní svého majitele (vítězové hry nemusí být vítězi na body).

Dražba je směs běžných dražeb, které ukazují zastoupení jednotlivých barev u hráčů, a smluvených dražeb, která mají zvláštní význam. Partneři vždy musí vysvětlit svůj dražební systém protihráčům, pokud jsou o to požádáni. Nejsou povolené žádné tajně smluvené dražby.

Když skončí dražba, po třech dražebních kolech nebo pasech, člen úspěšné dvojice, jenž první ohlásil barvu konečného závazku, se nazývá vydražitel. Jeho spoluhráči se říká tichý hráč. Hráč po levici vydražitele zahajuje hru. Poté se karty tichého hráče vyloží na stůl a on se další hry aktivně neúčastní.

Bridž je společenská hra, která se obyčejně hraje s malými sázkami. Může se pozměnit na hru družstev - kde se nehraje o výhru -, pak se hra hraje jako zdvojený bridž. V tomto systému, používaném na mezinárodních soutěžích, se stejné hry hrají u různých stolů, takže dvě dvojice z jednoho družstva hrají s opačnými kartami z jednoho rozdání. V mistrovství světa jsou nejúspěšnějšími zeměmi Itálie a USA, v Olympiádě družstev o Vanderbiltovu trofej (1960), která se koná každé čtyři roky, se nejvíce daří Itálii a Francii. V ženském bridži vede USA s Velkou Británií v těsném závěsu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Bridž







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)