ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Feuchtwanger Lion (*07.07.1884 - †21.12.1958)

   
­­­­

Ošklivá vévodkyně

Historický román z doby Jana Lucemburského a Karla IV., dílo je rozděleno na tři knihy. Polovina čtrnáctého století.
Dějištěm je středověká Evropa, kde se prolínají mocenské zájmy Habsburků, Lucemburků a Vitlsbachů. Vévodkyně Markéta jako dcera českého krále Jindřicha a dědička Tyrolska chce povznést svojí krajinu, ale její politické i osobní zájmy ztroskotají na jejím vzhledu.

Markétin otec, Jindřich III - panovník Tyrolska a vévoda Korutánska - nemá žádných manželských potomků a tak se strhne boj o získání této krajiny. Nejšikovnější je Jan Lucemburský. Ožení svého syna, Jana Jindřicha Lucemburského s Markétou, která je velmi ošklivá. Má opičí pysk s velkými zuby, šedavou nepěknou pleť plnou bradavic, tvrdé nehezké vlasy a malou neforemnou postavu.
Když Jindřich zemře, stane se Markéta vévodkyní Tyrolska a Korutánska a o sever se rozdělí Albrecht II a rakouský vévoda Otto. Markétino manželství je příšerné. Šlechta spolu s Markétou se rozhodne povstat proti Janovi. Chertien, kterého Markéta miluje, se tajně ožení s Anežkou, nejkrásnější ženou Evropy. Markéta se jim chce pomstít a tak spiknutí prozradí. Chertien je zatčen a popraven.

Ve druhé knize se další spiknutí proti Janovi podaří a vévoda je vyhoštěn ze země. Markéta dostala na svoji stranu Ludvíka vojvodu Vitlsbachů a vdala se za jeho syna Ludvíka. Před církví bylo toto manželství neplatné, protože Markéta byla stále manželkou Jana Lucemburského. Papež uvalil na zemi interdikt a na rod Vitlsbachů klatbu.
Země kvůli moru upadala. Ludvík se Markétě stále více oddaloval a častěji se setkával s Anežkou, kterou Markéta ještě více nenáviděla. Konrád Frauenberg, Markétin milenec, zabil Ludvíka jedem.

Ve třetí knize syn Štefana Habsburgského, Bedřich, kamarád hloupého a prosťáčckého Meinharda, syna Markéty, se přestěhuje do Mnichova a založí Artušův spolek, aby obnovili rytířské ctnosti. Spolek ale jenom přepadává, loupí, opíjí se. Markéta chtěla svého syna mít zpátky v Tyrolsku. Poslala pro něj Fraunberga. Ten chtěl Meinharda tajně dopravit do Tyrolska, Meinhard ale jevil odpor, tak ho Fraunberg zabil tím, že ho strčil ze skály.
Markéta ještě více nenáviděla krásnou Anežku. Chtěla ji zostudit a zabít. Ale lid líbeznou Anežku miloval a šerednou Markétu nenáviděl. Určitě by začala vzpoura. Markéta proti ní začala soud. Šlechtici se ho zúčastnili pod podmínkou, že jim zařídí ministerský kabinet a oni se tak prakticky o zemi podělí. Markéta svolila. Chtěla ji vidět zostuzenou a prosící za odpuštění. Nebylo jí to však dopřáno, protože Fraunberg Anežku otrávil. Markéta zuřila. I když byla Anežka mrtvá, zvítězila. Když Markéta dala pohřeb svého syna na stejný den jako Anežčin, i její nejvěrnější přátelé šli na Anežčin pohřeb. V tu dobu Rudolf Habsburský dal Markétě návrh na jeho správu Tyrolska. Markéta přijala.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Stefi, 05.10.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Lion Feuchtwanger - Ošklivá vévodkyně

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­