ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Feuchtwanger Lion (*07.07.1884 - †21.12.1958)

   
­­­­

Bratři Lautensackové

Děj se odehrává v prvních letech vlády nacismu, líčí prostředí, z něhož vyrůstal fašismus.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Naše vojsko v Praze roku 1978. Z německého originálu Die Brüder Lautensack přeložil František Swidzinski. Počet stran: 260.

OBSAH:

Oskar Lautensack žil v mnichovském podnájmu u paní Anny Tischenreuthové. Zabýval se jasnovidectvím a společně s Aloisem Prannerem zvaným Cagliostro napomáhal úspěchu svých triků různými podfuky. Oskarův bratr Hans byl zavřen za vraždu, ale bohatá a vlivná žena Hilda von Tretnow mu pomohla nejen z vězení, ale i k růstu jeho slávy. Zanedlouho proto Hans Lautensack zaujímal vysoké místo v nacionální straně v Berlíně. Nabídl svému bratru Oskarovi, že by svá jasnovidecká vystoupení mohl předvádět v Berlíně členům nacionální strany, mimo jiné i Hitlerovi, a byl by tak mnohem lépe finančně zajištěn. Oskar toužil po slávě, a proto samozřejmě souhlasil.

V Berlíně získával díky jasnovidectví stále větší úspěchy a často se setkával s Hitlerem, jenž ho také obdivoval pro jeho nadání.

Oskar se zamiloval do Käthe Severinové, dívky, která mu opisovala jeho články do časopisu Hvězda Německa. Bratr této Käthe, Pavel Cramer, byl nepřítel nacionální strany i samotného Hitlera, a ostře odsuzoval ve svých článcích i Oskara. Lautensack vydal vůči tomu protest a brzy nato se konalo soudní řízení mezi Oskarem a Pavlem. Oskar soud vyhrál a navíc si získal ještě větší popularitu.
Zakoupil si zámek Sophienburk a přál si odvézt do nového domova i Käthe jako svou manželku. Ta však během soudu zjistila podlost a ohavnost Oskara a toužila vrátit se k bratrovi a s ním utéci do ciziny.

Pavla však záhy zatkli. Käthe se rozhodla požádat Oskara, aby zajistil propuštění jejího bratra. Ten jí z lásky vyhověl a zašel za Hitlerem. Přesto však byl Pavel Cramer zabit. Nešťastná Käthe, očekávající dítě s Oskarem, nakonec utekla s Annou Tischenreuthovou do Československa.

Oskar osaměl a začínal některým vyšším členům nacionální strany překážet (např. Proellovi a Zinsdorffovi). Ti pod jeho jménem vydali článek, jenž měl znamenat vyzrazení soukromých Hitlerových záležitostí. Oskar tušil svůj brzký konec, který skutečně přišel, a to těsně před jeho slavnostním jmenováním do funkce prezidenta Akademie okultních věd. Oskar Lautensack byl zabit v jednom z berlínských lesů. Tato vražda byla v novinách samozřejmě přisouzena rudým, ačkoliv byla spáchána jeho přáteli.

V tomto napínavém politickém románu se autorovi podařilo vykreslit pravý obraz Německa v době, kdy se nacisté dostávali k moci.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bohumila, 30.11.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Lion Feuchtwanger - Bratři Lautensackové







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)