ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Neuhäuslová Zdenka (*04.04.1934)

­­­­

RNDr. Zdenka Neuhäuslová, CSc. se narodila 4. dubna 1934 v rodině švadleny a továrního pracovníka v Kutné Hoře. Tam absolvovala základní školu a gymnázium, maturovala v roce 1952. Téhož roku začala studovat na Přírodovědné fakultě v Praze. Pod vedením profesora Kliky, u něhož pracovala během studia jako vědecká pomocná síla, se zaměřila na výzkum lesů. Po obhajobě diplomové práce v roce 1957 nastoupila do Botanického ústavu ČR, kde pracuje dosud. Kandidátskou práci, věnovanou výzkumu lužních lesů, obhájila v roce 1962. O čtyři roky později byla promována RNDr.

Vdala se a po narození dcery Zdeny zahájila svou publikační činnost jako Novotná, později Neuhäuslová. Publikovala asi 400 botanických prací z ochrany přírody. Od začátku 60. let byla pověřena psaním pro časopisy.

Většina vědeckých prací Zdeny Neuhäuslové se týká výzkumu ČR. Spolu se svým manželem Robertem Neuhäuslem publikovala řadu prací z východních Čech, sama potom publikovala několik studií z jižního Slovenska. V roce 1979 zahájila se svým manželem práci na přípravě Mapy přirozené vegetace Evropy. Na dokončení projektu pracuje i po smrti svého manžela. Kniha Zdeny Neuhäuslové Mapa potenciální přirozené vegetace České republiky byla oceněna cenou Hálkovy nadace za rok 1998.

Její pedagogická činnost se datuje od roku 1964, kdy přednášela 3 roky na Přírodovědné fakultě speciální geobotaniku. Od té doby připravuje jen jednotlivé vyžádané přednášky. Školila několik aspirantů, diplomatů a doktorandů. V roce 1993 připravila pro pracovníky Botanického ústavu obsáhlou přednášku o "Vegetační mapě ČR" na Trinity College v Dublinu a dále několik přednášek pro botanickou společnost v Praze, Plzni, Brně i Ústí nad Labem.

Nyní je jí 75 let a stále se věnuje publicistice. Mezi její zájmy patří návštěvy galerií, muzeí i obrazáren, dále cestování - má velký zájem o světové jazyky, četbu (zvláště historickou) a divadla. Výborně ovládá práci s počítačem a těsnopis. Práce se stala jejím koníčkem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: wewerka, 06.04.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Zdenka NeuhäuslováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)