ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Neuhäuslová Zdenka (*04.04.1934)

­­­­

RNDr. Zdenka Neuhäuslová, CSc. se narodila 4. dubna 1934 v rodině švadleny a továrního pracovníka v Kutné Hoře. Tam absolvovala základní školu a gymnázium, maturovala v roce 1952. Téhož roku začala studovat na Přírodovědné fakultě v Praze. Pod vedením profesora Kliky, u něhož pracovala během studia jako vědecká pomocná síla, se zaměřila na výzkum lesů. Po obhajobě diplomové práce v roce 1957 nastoupila do Botanického ústavu ČR, kde pracuje dosud. Kandidátskou práci, věnovanou výzkumu lužních lesů, obhájila v roce 1962. O čtyři roky později byla promována RNDr.

Vdala se a po narození dcery Zdeny zahájila svou publikační činnost jako Novotná, později Neuhäuslová. Publikovala asi 400 botanických prací z ochrany přírody. Od začátku 60. let byla pověřena psaním pro časopisy.

Většina vědeckých prací Zdeny Neuhäuslové se týká výzkumu ČR. Spolu se svým manželem Robertem Neuhäuslem publikovala řadu prací z východních Čech, sama potom publikovala několik studií z jižního Slovenska. V roce 1979 zahájila se svým manželem práci na přípravě Mapy přirozené vegetace Evropy. Na dokončení projektu pracuje i po smrti svého manžela. Kniha Zdeny Neuhäuslové Mapa potenciální přirozené vegetace České republiky byla oceněna cenou Hálkovy nadace za rok 1998.

Její pedagogická činnost se datuje od roku 1964, kdy přednášela 3 roky na Přírodovědné fakultě speciální geobotaniku. Od té doby připravuje jen jednotlivé vyžádané přednášky. Školila několik aspirantů, diplomatů a doktorandů. V roce 1993 připravila pro pracovníky Botanického ústavu obsáhlou přednášku o "Vegetační mapě ČR" na Trinity College v Dublinu a dále několik přednášek pro botanickou společnost v Praze, Plzni, Brně i Ústí nad Labem.

Nyní je jí 75 let a stále se věnuje publicistice. Mezi její zájmy patří návštěvy galerií, muzeí i obrazáren, dále cestování - má velký zájem o světové jazyky, četbu (zvláště historickou) a divadla. Výborně ovládá práci s počítačem a těsnopis. Práce se stala jejím koníčkem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: wewerka, 06.04.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Zdenka NeuhäuslováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­