ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kremlička Vít (*22.10.1962)

­­­­
Vít Kremlička se narodil 22. října roku 1962 v Praze. Vystudoval gymnázium a absolvoval dvouletou střední pedagogickou školu a pět semestrů na PedF UK. Poté vystřídal několik zaměstnání jako např. zeměměřič, noční hlídač, atd... V letech 1983-1985 byl členem hudební skupiny Národní třída, poté (1986-1988) působil v hard-metalové skupině His Boys. V roce 1985 se podílel na založení časopsu Jednou nohou, zanedlouho přejmenovaného na Revolver Revue. Stál též u vzniku týdeníku Respekt. V letech 1990-1998 studoval na FF UK bohemistiku a komparatistiku. Studia ale nedokončil. V letech 1995-1996 působil jako externí dramaturg divadla Komedie v Praze - zde byla uvedena jeho hra Spravedlnost pro Leonarda Peltiera a mokřadní organismy. Dnes žije v Praze a je ve svobodném povolání.

Kremlička debutoval v roce 1981 básněmi a prózami v časopise Violit. Nadále publikoval v samizdatových sbornících, např. Už na to seru, protože to mám za pár (Andrej Stankovič - 1985) a 9x kontra... (Luděk Marks - 1987), v exilovém Paternosteru (Vídeň) a v časopise Revolver Revue. Používal pseudonymů Heřman Křemenáč, Vít Sval a Bořek Mařina. Po roce 1990 zveřejňoval svou poezii, prózu a publicistiku v Alternativě, Babylonu, Divadelních novinách, Iniciálách, Lidových novinách, Literárních novinách, Tvaru, aj.

Vít Kremlička vyšel jako mnoho jeho vrstevníků z undergroundu 80. let minulého století. Je označován za postmoderního autora. Jeho psaní je přepestrou syntézou různých útržků reality, snění, představ, obrazů... Vrcholem tohoto literárního snažení je Lodní deník, za nějž autor v roce 1991 obdržel cenu Jiřího Ortena.

DÍLO:

Lodní deník (1991) - próza
Cizrna (1995) - básnická sbírka
Staré zpěvy (1997) - básně
Zemský povídky (1999) - próza
Prozatím (2001) - básnická sbírka
Amazonia (2003) - básnická sbírka
Manael (2005) - próza

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jemmie, 18.03.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Vít KremličkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­