ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Závada Vilém (*22.05.1905 - †30.11.1982)

   
­­­­

Vilém Závada byl český básník, který se narodil 22. května 1905 v Ostravě-Hrabové a zemřel 30. listopadu 1982 v Praze. Pocházel z dělnické rodiny, otec, valcíř vítkovických hutí, padl roku 1915 na ruské frontě. Třebaže rodina žila nuzně, absolvoval gymnázium (maturita roku 1932) a Filozofickou fakultu UK (státnice roku 1927) spolu s knihovnickou školou. Na redaktorskou a lektorskou práci v nakladatelstvích (Aventinum, Melantrich) navázal dlouholetým působením v Národní a univerzitní knihovně, řadu let (1951-53, 1960-65) byl činný ve vedení Svazu československých spisovatelů.

Závada debutoval sbírkou Panychida (1927), v níž je patrný vliv poetistické imaginace, ale celkový pocit je tragický. Vychází ze zcela jiného životního postoje, daného tíživou rodinnou situací po předčasné otcově smrti i sociální situací rodného Ostravska. Smutek převažuje i ve sbírce Siréna (1932). Ladění Závadových veršů se mění v době národního ohrožení, apokalyptické vize rozkladu jsou převáženy hledáním životních hodnot, které nalézá v lásce k přírodě, v lidské solidaritě, ve všední práci (Cesta pěšky - 1937). Tragická symbolika převažuje ve sbírkách reagujících na Mnichov a začátek okupace (Hradní věž - 1940) a na válku (Povstání mrtvých - 1946). Další sbírka Město světla (1950) je poplatná požadavkům na socialistickou tvorbu, je značně schematická. Určitým pokusem o jeho překonání je sbírka Polní kvítí (1955), zvroucnění básnického projevu, obrat k zásadním otázkám lidské existence a metaforické bohatství výrazu přinesly až tři závěrečné bilanční sbírky Jeden život (1962), Na prahu (1970), Živote, díky (1977). Závada napsal také čtyři knížky veršů pro děti, překládal z francouzštiny, ruštiny, maďarštiny, slovenštiny. Komentářem k autorovu básnickému vývoji je výbor ze studií, vzpomínek, portrétů a úvah o literatuře Krajina a lidé mého srdce (1975).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Martina O., 04.03.2009

­­­­

Diskuse k životopisu
Vilém Závada







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­