ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Stoppard Tom (*03.07.1937)

   
­­­­

Vlastním jménem Straussler, narodil se 3. července 1937 ve Zlíně. Roku 1939 rodina utekla před nacisty do Singapuru a dále před invazí do Indie. Jeho otec Eugene při japonské invazi zemřel. Roku 1946 se jeho matka Martha znovu provdala, a to za úředníka britské armády Kennetha Stopparda, s nímž se přestěhovala i s dětmi do Bristolu.
Tom Stoppard v 17 letech opustil střední školu a začal se věnovat novinařině ve Western Daily Press. Postupně se více zaměřoval hlavně na divadelní a filmovou kritiku, tudíž se již od roku 1960 věnoval psaní krátkých kritik na volné noze. V tomto období napsal svou první hru A walk on the water (1963), prvně však hraná až roku 1968. Mezi roky 1962 a 1963 pracoval v Londýně jako divadelní kritik pro časopis SCENE pod vlastním jménem i pod pseudonymem William Boot. Dále psal hry pro rádio a televizi. Největší úspěch zaznamenal na divadelních slavnostech v Edinburghu uvedením své hry Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi, jež později slavila úspěch i v Londýně. Také přeložil několik her od Nestroye, Schnitzlera, Mrozka a Havla, přičemž byl hodně ovlivněn polskými a českými autory absurdního dramatu.
Kromě divadelních her se Stoppard věnoval psaní scénářů např. k Říši slunce (1987); za scénář k filmu Brazil (1985), na němž spolupracoval s Terrym Gilliamem, byli nominováni r.1985 na Oscara, jehož získal za scénář k filmu Zamilovaný Shakespeare (1998).

DÍLO:

A Walk on the Water (1963, v divadle jako Enter a Free Man)
Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi (1966, Rosencrantz and Guildenstern are dead)
Jumpers (1972)
Travesties (1974)
Every Good Boy Deserves Favour (1977)
Night and day (1978)
Dogg's Hamlet, Cahoot's Mackbeth (1979)
To pravé (1982, The real thing)
Hapgood (1988)
Arkádie (1993, Arcadia)
Indian Ink (1995)
The invention of love (1997)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 10.05.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Tom StoppardMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­