ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Podlipská Sofie (*15.05.1833 - †17.12.1897)

   
­­­­
Sofie Podlipská

Překladatelka a spisovatelka řazená k májovcům se narodila 15. května 1833 v Praze jako Sofie Rottová, mladší sestra Karolíny Světlé, rozené Rottové, v bohaté patricijské rodině.

V roce 1858 se vdala za lékaře J.Podlipského a teprve od této doby se "národně probudila". Pracovala v ženských vzdělávacích spolcích (Minerva, Ochrana opuštěných a zanedbaných dívek) a věnovala se literární činnosti. Publikovala v časopisech Lumír, Osvěta, Světozor, Květy, Rodinná kronika, Zlatá Praha, redigovala Ženskou bibliotéku a vlastní Almanach Souzvuk. V roce 1867 ovdověla a ještě více se zabrala do publicistické a osvětové činnosti.

Přátelila se s Boženou Němcovou a s mladým Jaroslavem Vrchlickým, za kterého provdala svou dceru Ludmilu (mimochodem nebyla to šťastná volba, protože Ludmila se s Vrchlickým rozvedla, když vyšlo najevo, že děti nemá s Vrchlickým, ale se známým hercem a Vrchlický i vlivem tohoto rozchodu těžce onemocněl a nakonec zemřel).

Sofie Podlipská zemřela 17. prosince 1897 v Praze.

DÍLO:

Její dílo je velmi obsáhlé, i když z dnešního hlediska ji lze kladně hodnotit za její snahu ve feministickém hnutí než za literární pokusy.

Osud a nadání - román o národním probuzení v patricijské rodině
Přechody - próza
Nalžovský - román ze zbohatlických vrstev
Anežka Přemyslovna - román s historickou tématikou
Peregrinus - 2 díly, román o životě Prahy v době obrození

Díla pro mládež mají silně výchovný motiv:
Tři povídky pro milou dorůstající mládež
Sbírka pohádek pro mládež
O Palečkovi
Báchorky a pověsti

Překládala také z francouzštiny - George Sandovou a Eugène Scriba.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 09.01.2006

­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k životopisu
Sofie PodlipskáMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­