ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Eliasová Ruth (*06.10.1922 - †11.10.2008)

­­­­

Ruth Eliasová, rozená Huppertová, se narodila 6. října 1922 v Ostravě. Její rodiče byli rozvedení. Ona a její sestra Edith bydlely u babičky a poté u jejich strýce, ale stále byly v úzkém kontaktu se svým otcem.
Ruth trénovala, aby se stala pianistkou.

V březnu roku 1939 otec utekl za jeho sestrou, která bydlela v Brně a zařídil tam pro Ruth a Edith bydlení u jejich tety na Vyškově. Po měsíci otec musel podplatit farmáře, aby ho i jeho dcery nechal pracovat na jedné farmě u Brna.

Ve svých dvaceti letech byla Ruth 4. dubna 1942 deportována do Terezína, kde se provdala.
O rok později, 18. prosince 1943, když byla těhotná, ji přesunuli do Osvětimi-Březinky. Ruth porodila. Jeden z SS lékařů nařídil, aby byla její ňadra svázána řetězci, aby nemohla svou dceru kojit, bylo to součástí experimentu, kdy SS chtěli zjistit, jak dlouho dítě vydrží žít bez jídla. Ruth dítě tajně krmila chlebem namočeným ve vodě, dítě ale zesláblo. Jeden z vězněných lékařů přesvědčil Ruth, aby dítěti podala smrtelnou dávku morfia, a tak ukončila jeho trápení.

Ruth byla osvobozena americkými vojsky v pracovním táboře nedaleko Lipska v Německu. Po válce v květnu roku 1945 se vrátila do Prahy a po zotavení se provdala za Kurta Eliáše. Spolu pak v roce 1948 emigrovali do Izraele, kde se usadili v mošavu Bejt Jicchak.
Vychovala dva syny a šest vnoučat.

Na základě prožitých hrůz holocaustu napsala knihu s názvem Naděje mi pomohla přežít. Kniha byla přeložena do mnoha jazyků.

Ruth Eliasová zemřela po dlouhé chorobě 11. října 2008.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kateřina P., 24.04.2014

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Naděje mi pomohla přežít
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Ruth EliasováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­