ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Queneau Raymond (*21.02.1903 - †25.10.1976)

   
­­­­
Francouzský prozaik, básník, esejista. Zprvu surrealista a hlavně člen skupiny Oulipo, která důrazem na logicko-materiální principy a formální analýzu textů navázala na tradici básníků-matematiků, tzv. Velkých rétoriků. Po rozchodu se surrealisty psal originální a tzv. experimentální díla, v nichž sloučil racionalismus s vtipem, fantazií a poetizací každodenního života. S humorem a parodií vyjádřil hlubokou skepsi, pocit odcizení a absurdnost světa. V tvorbě kladl důraz na lidovou, mluvenou formu jazyka (častý fonetický přepis), jejíž spontaneita a přirozenost mají být základem k vytvoření nového, zcela svobodného jazyka, který "by měl blíže k životu a ke skutečnosti". Česky vyšlo napřaklad Můj přítel Pierot, Zazi v metru, Modré květy, Stylistická cvičení.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: anaj, 21.10.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Raymond QueneauMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­