ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Thákur Rabíndranáth (*07.05.1861 - †07.08.1941)

­­­­
Rabindranath Tagore in 1909

Rabíndranáth Thákur byl indický spisovatel, básník, filozof a malíř. Bojoval za nezávislost Indie a indického kulturního dědictví a také byl nositelem Nobelovy ceny za literaturu, kterou získal v roce 1913 a stal se jejím prvním neevropským nositelem.

Narodil se 7. května 1861 v Kalkatě do velmi bohaté rodiny, která měla velký vliv na kulturu i náboženství. Thákur začal psát básně už ve svých osmi letech a Indii se svým otcem procestoval, když mu bylo dvanáct let.

V roce 1878 odjel studovat do Anglie, ale studium nedokončil. V Anglii vydal několik sbírek poezie, například Manásí (1890, মানসী).

Od roku 1890 žil deset let v dnešním Bangladéši, kde řídil rodinné pozemky a byl zde v blízkém kontaktu s vesnickým lidem, a to mu dalo inspiraci na spoustu povídek a několik sbírek poezie, například Sonar Tari (1894, সোনার তরী).

V roce 1901 založil v Západním Bengálsku experimentální školu společně s hindskou poustevnou. Rok nato mu umře manželka a pár let poté i jeho děti, což se odráží v jeho další tvorbě: Gitanjali (1910, গীতাঞ্জলি), která obsahovala překlady náboženských písní a získal za ni i Nobelovu cenu.

Od roku 1912 žil mimo Indii a přednášel své práce po jiných kontinentech. V roce 1915 mu byl udělen titul rytířství, ale toho se roku 1919 vzdal na znamení protestu, kdy britské jednotky zmasakrovaly účastníky protestního shromáždění proti zákonům britské koloniální správy. V roce 1921 vytvořil hnutí podobné hnutí Mahátmy Gándhího.

V posledních letech své tvorby byl hodně nemocný, ale jeho básně byly o to lepší, protože se v nich vyskytují myšlenky umírajícího a taky hledání smyslu života.

Zemřel 7. srpna 1941 ve věku 80 let.

Z DÍLA:

  • Sádhaná (1913, Sadhana: The Realisation of Life; u nás vyšlo i pod názvem Naplnění života) - nábožensko-filozofické úvahy indického myslitele se zabývají etickými problémy dobra, zla, lásky a lidské existence
  • Zahradník (1913, The Gardener) - sbírka básní v próze, ve kterých se autor pokouší nahlížet s filozofickým nadhledem do podstaty milostného citu a snaží se definovat životní poslání ženy ve vztahu k muži
  • Gora, Dvě sestry - dva romány s milostnou tematikou z období přelomu 19. a 20. století kritizují neslučitelnost demokratických idejí s tradicí indických kast; vedle obrazu úpadkových tříd bengálské společnosti je zachyceno i mnoho rysů hinduismu, jenž je dodnes brzdou rozvoje Indie
  • Na břehu řeky Zapomnění (u nás vyšlo roku 2005) - výbor z autorovy poezie obsahuje verše z jeho závěrečného tvůrčího i životního období
  • Poslední báseň (1928, Shesher Kobita) - proslulý román, jehož ústředním motivem je psychologie milostného citu
  • Světlušky (1928, Fireflies) - sbírka filozofických i meditativních veršů, veršovaných sentencí a aforismů
  • Gitanjali (u nás jako Gítándžalí) - sbírka duchovní poezie; básník nahlíží do podstaty lidské duše a nutí člověka k poznávání sebe sama, k odvaze najít v sobě sílu k uplatnění svých nejlepších vlastností
  • Pouť za člověkem - dosud nejobsáhlejší autorův výbor z díla; obsahuje jeho básně, dramata, povídky, dopisy, projevy, články a korespondence

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tess, 26.03.2019

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Rabíndranáth Thákur







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­