ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Anderson Poul William (*25.11.1926 - †31.08.2001)

­­­­
Poul se narodil 25. listopadu 1926 v Bristolu v USA. Žil ale v Texasu, kde také vystudoval na univerzitě fyziku. I když žil celý život v Americe, jeho rodiče byli dánští přistěhovalci. Jejich příjmení vlastně znělo i docela jinak - Andersen.
Roku 1953 se oženil s Karen Kurseovou a měli spolu jedinou dceru Astrid.
Sám Poul se stal prezidentem Science Fiction and Fantasy Writers of America.
Rád se nechával inspirovat evropskou a zvláště dánskou mytologií. K jeho nejlepším dílům se řadí fantasy novela Tři srdce, tři lvi (Three Hearts and Three Lions).
Anderson také za svá dílá získal mnohá ocenění: sedmkrát cenu Hugo, třikrát cenu Nebula, čtyřikrát cenu Prométheus, cenu Gandalf, cenu J.W.Cambella, Mythopoetic Award a British Fantasy Award. Roku 2000 byl uveden do Dvorany slávy SF&F.
Z jeho děl můžeme jmenovat např. už výše zmíněné Tři srdce, tři lvi, Strážci času (Time Patrol), román Brain Wave, Kosmičtí křižáci (The High Crusade), Tau Zero, Není smíru s vládci (No Truce with Kings), Královna vzduchu a temnot (The Queen of Air and Darkness), Nejdelší plavba (The Longest Voyage), Válka bohů či Tanečnice z Atlantidy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kalkul, 16.05.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Poul William AndersonMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­