ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Anderson Poul William (*25.11.1926 - †31.08.2001)

­­­­
Poul se narodil 25. listopadu 1926 v Bristolu v USA. Žil ale v Texasu, kde také vystudoval na univerzitě fyziku. I když žil celý život v Americe, jeho rodiče byli dánští přistěhovalci. Jejich příjmení vlastně znělo i docela jinak - Andersen.
Roku 1953 se oženil s Karen Kurseovou a měli spolu jedinou dceru Astrid.
Sám Poul se stal prezidentem Science Fiction and Fantasy Writers of America.
Rád se nechával inspirovat evropskou a zvláště dánskou mytologií. K jeho nejlepším dílům se řadí fantasy novela Tři srdce, tři lvi (Three Hearts and Three Lions).
Anderson také za svá dílá získal mnohá ocenění: sedmkrát cenu Hugo, třikrát cenu Nebula, čtyřikrát cenu Prométheus, cenu Gandalf, cenu J.W.Cambella, Mythopoetic Award a British Fantasy Award. Roku 2000 byl uveden do Dvorany slávy SF&F.
Z jeho děl můžeme jmenovat např. už výše zmíněné Tři srdce, tři lvi, Strážci času (Time Patrol), román Brain Wave, Kosmičtí křižáci (The High Crusade), Tau Zero, Není smíru s vládci (No Truce with Kings), Královna vzduchu a temnot (The Queen of Air and Darkness), Nejdelší plavba (The Longest Voyage), Válka bohů či Tanečnice z Atlantidy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kalkul, 16.05.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Poul William AndersonMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)