ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.83
Hodnoceno: 256x Prosím, ohodnoť práci

Bouře

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2013 znělo Krajina v bouři a jednalo se rovněž o líčení (subjektivně zabarvený popis)

Bouře je velice zajímavým úkazem počasí. Vyzařuje z ní obrovskou měrou energie, a proto ji mnoho lidí vyhledává, někoho však i děsí a budí v něm nemalý respekt. Ponejvíce přichází v horkých letních dnech, ale setkat se s ní můžeme i v zimě.

Vše začíná dusným, parným počasím, kdy všichni ptáci létají velice nízko nad zemí, jako by v tom horkém vzduchu nemohli vzletět výše. Všude panuje bezvětří, jen občas vánek zahýbá listy stromů jako s peříčky. Obloha je blankytně modrá, ale postupně se tu a tam objeví mráček. Na obzoru začínají hrozit těžké tmavé mraky, které stále ještě plnou silou osvětluje letní slunce. To však pomalu ale jistě zahalují a s ním i celé širé nebe. Začíná se zvedat silný studený vítr a vládu přebírá šero díky svému tmavému suknu všude kolem.

Zničehonic oblaky rozčísne blesk a nakrátko osvítí celou tmavou krajinu. Ostré žlutý záblesk nás oslní a po chvíli se dostaví ohlušující rachot hromu. Zní jako by se někde v dálce utrhla lavina a ta se valila po úbočí hory. Tento zvuk se nese stále dál, až se postupem času vytratí nebo se zastaví o hory, které v tomto počasí budí ještě větší respekt než obvykle. Rychle se k nám přibližuje šumění připomínající tok velké řeky. To přichází déšť, je silný a na zem se snáší v hustých řetězcích. To ještě umocňuje temnotu panující všude okolo, okolní svět jen občas rozsvítí záblesky, za nimiž se ozývá dunění hromů.

Déšť ve své intenzitě ještě přidává, avšak mezi oblaky tu a tam začíná prosvítat opět slunce. Bouře prohrává, a proto ustupuje. Déšť již ustal, slunce začíná vysušovat krajinu nasáklou vodou a zvířata vylézají ze svých úkrytů. Je po bouřce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 06.05.2013

   
­­­­

Slohová práce Bouře ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
BouřeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­