ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nosov Nikolaj Nikolajevič (*23.11.1908 - †26.07.1976)

­­­­
Nikolaj Nikolajevič Nosov přišel na svět 23. listopadu 1908 v hlavním městě Ukrajiny - Kyjevě. Tento ruský autor tvořil především literaturu pro dětské čtenáře, krátké humorné příběhy a knihy odehrávající se ve školním prostředí. Jeho nejznámějším dílem je populární trilogie popisující dobrodružství neblaze proslulého Neználka a jeho přátel.
Jeho otec vykonával povolání profesionálního baviče. V letech 1927-1929 studoval na Institutu umění v Kyjevě, poté přestoupil na Institut kinematografie v Moskvě, kde v roce 1932 promoval. Následujících devatenáct let pracoval jako producent animovaných a vzdělávacích filmů.
V roce 1938 začal publikovat vlastní příběhy, například Zatejniki (Jokers), Alive Hat, Cucumbers, Miraculous trousers, Dreamers, které vycházely hlavně v dětském časopisu Murzilka a tvořily základ jeho první sbírky Rat-tat-tat vydané v roce 1945. Do dětské literatury přinesl nového hrdinu - naivního, citlivého, nezbedného, zvědavého, živého, který se ve většině situací chová netypicky a komicky.
Známými se stala jeho díla určená pro dospívající - Merry Family, The Kolya Sinitsyn's Diary, Víťa Malejev ve škole i doma.
Slávu a lásku čtenářů mu přinesly příběhy o Neználkovi a jeho kouzelném světě. Jedná se o knihy Neználkovy příhody, Neználek ve Slunečním městě a Neználek na měsíci.
V Neználkových příhodách vystupují přátelé bydlící v jednom domě ve Zvonečkové ulici v Kvítečkově - Neználek, intelektuální Všeználek, doktor Pilulkin, mechanik Šroubek a jeho pomocník Vroubek, Cukerín Cukerínovič Sirupčík, lovec Kulka a jeho pes Bulka, malíř Tubička, hudebník Strunka, Čiperka, Bručoun, Mlčoun, Buchtík, Civínek a bratři Jaktík a Taktík. Přátelé společně sestrojí létající balón a vydají se do daleké země.
Nosov také napsal autobiografické dílo Story about my friend Igor a vyprávění Mistery on a well bottom.
Jeho život skončil 26. července roku 1976 v Moskvě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 27.10.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Neználkovy příhody
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Nikolaj Nikolajevič NosovMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­