ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nosov Nikolaj Nikolajevič (*23.11.1908 - †26.07.1976)

­­­­
Nikolaj Nikolajevič Nosov přišel na svět 23. listopadu 1908 v hlavním městě Ukrajiny - Kyjevě. Tento ruský autor tvořil především literaturu pro dětské čtenáře, krátké humorné příběhy a knihy odehrávající se ve školním prostředí. Jeho nejznámějším dílem je populární trilogie popisující dobrodružství neblaze proslulého Neználka a jeho přátel.
Jeho otec vykonával povolání profesionálního baviče. V letech 1927-1929 studoval na Institutu umění v Kyjevě, poté přestoupil na Institut kinematografie v Moskvě, kde v roce 1932 promoval. Následujících devatenáct let pracoval jako producent animovaných a vzdělávacích filmů.
V roce 1938 začal publikovat vlastní příběhy, například Zatejniki (Jokers), Alive Hat, Cucumbers, Miraculous trousers, Dreamers, které vycházely hlavně v dětském časopisu Murzilka a tvořily základ jeho první sbírky Rat-tat-tat vydané v roce 1945. Do dětské literatury přinesl nového hrdinu - naivního, citlivého, nezbedného, zvědavého, živého, který se ve většině situací chová netypicky a komicky.
Známými se stala jeho díla určená pro dospívající - Merry Family, The Kolya Sinitsyn's Diary, Víťa Malejev ve škole i doma.
Slávu a lásku čtenářů mu přinesly příběhy o Neználkovi a jeho kouzelném světě. Jedná se o knihy Neználkovy příhody, Neználek ve Slunečním městě a Neználek na měsíci.
V Neználkových příhodách vystupují přátelé bydlící v jednom domě ve Zvonečkové ulici v Kvítečkově - Neználek, intelektuální Všeználek, doktor Pilulkin, mechanik Šroubek a jeho pomocník Vroubek, Cukerín Cukerínovič Sirupčík, lovec Kulka a jeho pes Bulka, malíř Tubička, hudebník Strunka, Čiperka, Bručoun, Mlčoun, Buchtík, Civínek a bratři Jaktík a Taktík. Přátelé společně sestrojí létající balón a vydají se do daleké země.
Nosov také napsal autobiografické dílo Story about my friend Igor a vyprávění Mistery on a well bottom.
Jeho život skončil 26. července roku 1976 v Moskvě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 27.10.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Neználkovy příhody
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Nikolaj Nikolajevič NosovMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)