ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Někrasov Nikolaj Alexejevič (*10.12.1821 - †08.01.1878)

­­­­

Nikolaj Alexejevič Někrasov (Никола́й Алексе́евич Некра́сов), největší ruský básník 50. - 70. let 19. století a významný představitel revolučně demokratického směru v ruské literatuře, se narodil 10. prosince 1821 do šlechtické rodiny v rodovém sídle Němirovo v Podolské gubernii (Nemyriv/Немиров, Ukrajina).

N.A.Někrasov žil nejvíce v Petrohradu, kde později vydával časopisy Sovremennik (Современник) a Otěčestvennyje zapisky (Отечественные записки). Ve své básnické tvorbě navázal na nejlepší tradice děkabristů, na poezii Puškinovu a Lermontovovu. Jeho dílo znamená počátek nové éry ve vývoji ruské poezie. Námětově je velmi různorodé. Zastoupena je v něm městská lyrika (žánrové scénky městského života, dělnických předměstí) i občanská lyrika, intimní básně. Patří k nim básně Na ulici, Verše o počasí, Vrstevníci, Nemocnice, Pláč dětí aj.
Někrasov psal také básně s venkovskou tematikou, ve kterých zobrazuje těžký úděl rolníků, ruských žen a opěvuje krásy ruské přírody.

Z revolučních námětů Někrasova zaujala historie děkabristů. K nejznámějším a nejvýznamnějším básníkovým dílům patří básně Básník a vlastenec (nebo též Básník a občan, 1856), Rytíř na hodinu (Рыцарь на час), poémy Krosnáři (1861, Коробейники), Orina, matka vojákova (1863), Mráz, pán krutých krás (1863, Мороз, Красный нос), Železnice (1864, железная дорога), Ruské ženy (1871-72, Русские женщины).
Celoživotním Někrasovým dílem se stala nedokončená poéma Komu na Rusi blaze? (1863-1876, Кому на Руси жить хорошо), v níž zachytil krizovou situaci Ruska v době rolnických reforem v 60. letech 19. století.

Někrasov zemřel 8. ledna 1878 v ruském Petrohradu. Jeho pohřeb se stal lidovou manifestací, jež dokazovala, s jakou láskou a úctou se veřejnost chovala ke svému vpravdě národnímu básníkovi.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: daemonka, 31.01.2012

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k životopisu
Nikolaj Alexejevič Někrasov







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­