ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Švandrlík Miloslav (*10.08.1932 - †26.10.2009)

   
­­­­

Miloslav Švandrlík se narodil dne 10. srpna roku 1932 v Praze v tehdejším prvorepublikovém Československu a zemřel 26. října 2009 v témže městě, avšak již v dnešní České republice.

Byl to významný český spisovatel, komik, humorista, divadelník, režisér, novinář, scénárista, povídkář a esejista, známý též pod pseudonymem Roman Kefalín, který byl vlastně odkazem na postavu z jednoho jeho díla, jímž se u nás nejvíce proslavil - pochopitelně je řeč o Černých baronech, podle nichž byl natočen i známý film (1992, režie Zdenek Sirový) a seriál (2004, režie Juraj Herz).

Studijní kariéra Miloslava Švandrlíka je vcelku zajímavá, protože vystřídal řadu základních škol, než ji vůbec dokončil. Proto se také stalo, že maturitu získal až po roce 1950, a to jen díky tomu, že absolvoval kurz, který byl určen pro dělníky, tudíž ani nemusel mít středoškolské vzdělání. Kurióznost tím ale nekončí, protože k překvapení všech byl v roce 1953 přijat na pražskou DAMU, kterou k ještě většímu překvapení po dvou letech opustil.

I tak mu ale přálo štěstí nadále, neboť se stal záhy asistentem režie ve Vesnickém divadle v Praze (zde také vznikla jeho předloha a ideje o vojínu Kefalínovi, který vlastně vycházel z jeho charakteru). V témže roce nastoupil povinnou vojenskou službu, která umocnila jeho představy a především dala jakousi počáteční kostru jeho budoucímu románu Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky (ten však napsal až o řadu let později, v roce 1969, kdy měl pocit, že něco takového bude moci pod taktovkou tehdejšího komunistického režimu projít).

Prakticky až do své smrti v roce 2009 se věnoval psanému projevu. Ať už to bylo do novin, časopisů, televize či filmu, kam psal scénáře, nebo v podobě vydávaných knih.

SLAVNÉ A VÝZNAMNÉ KNÍŽKY:

Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky (1969) - humoristický román o "pétépácích" neboli černých baronech, kteří sloužili v 50. letech 20. století ve speciálních jednotkách pro "kriminálníky, diverzanty a kriply"
Draculův švagr (1970) - kniha povídek inspirovaných dobovou módou hororů
Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka (1973)
Doktor od Jezera hrochů (1980) - příběh mladého pracovitého lékaře, jehož se ambiciózní žena a tchyně snaží doštvat k úspěchu

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 29.04.2014

­­­­

Diskuse k životopisu
Miloslav ŠvandrlíkMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)