ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Buonarroti Michelangelo (*06.03.1475 - †18.02.1564)

   
­­­­
Miguel Ángel, por Daniele da Volterra (detalle)

Byl to významný italský malíř, sochař a architekt. Vždycky tvrdil, že se nepokládá za básníka, ale celý život psal na okraje svých kreseb a různě použité papíry verše. Spousta se jich ztratila, mnoho jich sám spálil a uchovány zůstaly jen některé, většinou psané až po padesátce. V 15. století prchali mnozí řečtí učenci před Turky, kteří postupně obsazovali Byzantskou říši, do Evropy. Přinášeli s sebou tisíciletou tradici vzdělanosti. Díky nim začali přední učenci, zejména z Itálie, studovat texty starověkého světa, jež se našly v evropských knihovnách. Poučení z minulosti podnítilo nové přístupy ke všem oblastem poznání. Lidé si více vážili vzdělání a svých schopností. Malíři a architekti přestali být považováni za nadané řemeslníky, ale za umělce. Z italských měst vynikla především např. Florencie, která se v 15. stol. stala ohniskem renesance (znovuzrození). Ve Florencii se průkopníci renesance z části inspirovali uměním starého Říma. Díky Medicejštím, kteří nový styl podporovali, se ve Florencii soustřeďovali velicí umělci období renesance jako Leonardo da Vinci, Rafael, Michelangelo aj. Spolu s Leonardem da Vincim byl největší osobností renesance. Ve službách papeže Julia II. působil především ve Florencii, Boloni, Benátkách a Římě.

JEHO NEJZNÁMĚJŠÍ DÍLA:

David, Mojžíš, Pieta, Palestrina a Randaniny.
Dále je autorem několika náhrobků, např. Papeže Julia II. a Lorenza Giuliana Mediciho. Vynikal také jako freskař, kde proslul zejména výzdobou Sixtínské kaple ve Vatikáně. Jeho nejznámějším malířským dílem je Bitva u Castiny, která se nedochovala. Od roku 1546 byl hlavním architektem baziliky Sv. Petra. Michelangelo nebyl profesionálním básníkem. Jeho verše vznikaly v letech 1504-1563. Pokud psal o sobě, byl to většinou výčet toho, co se s ním dělo a na čem pracoval. O svých pocitech se nevyjadřoval. O Michelangelových básnických počátcích není známo nic bližšího, neví se toho mnoho ani o jeho vzdělání. Podle životopisu, který sepsal na základě vzpomínek sedmdesátiletého umělce jeho žák a přítel Asconio Condivi, chodil Michelangelo jako chlapec do školy k mistru Francescovi z Urbina, který ve Florencii vyučoval gramatiku, tedy i základy latiny.
Zde třeba hledat odpověď na otázku, proč je jazyk v Michelangelových lyrických básních a verších místy neuhlazený, drsný a lidový a proč je v jeho poezii tolik rozporností a myšlenkových protikladů. Například v této básni:

OD PLÁČE SLADKÉHO AŽ K MUKÁM SMÍCHU

Od pláče až k mukám smíchu,
z věčného míru v klid, jenž pryč se řítí
jsem pad: kde slovo pravdy oněmí ti,
jsou smysly pán tvůj v propadlém tom tichu.

Já nevím, z mého-li to srdce zraje
či z tváře tvé zlo, jež zatracuji
míň, jak mi vzrůstá - či tvé zraky dují
vně pochodní, jež uloupena z ráje?

Ne smrtelná je věc ta krása tvoje,
ji nebe božskou na zem nám sem dalo.
I zbývá srdci, aby dál jen plálo
a rovnat se ti chtělo bez úkoje.
Když nebe pro můj konec volí zbraně,
kdo, zhynul-li, směl vydat by tě haně?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lavazza7, 23.08.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Výbor sonetů Michelangela Buonarrotiho
-Z lyriky
­­­­

Diskuse k životopisu
Michelangelo BuonarrotiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­