ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Havlíček Metoděj (*27.07.1893 - †07.10.1950)

­­­­
Narodil se 27. července 1893 v Předklášteří u Tišnova. Též se podepisoval jako Metoděj Havlíček-Tišnovský. Ačkoli byl pro nemoc uznán nezpůsobilým k vojenské službě, byl roku 1915 odveden a roku 1916 byl raněn na italské frontě. Po vyhlášení republiky se stal funkcionářem Družiny československých válečných poškozenců a od roku 1919 pracoval jako úředník Zemského úřadu pro péči o válečné poškozence v Brně. Na Těšínsku se stal také tajemníkem sdružených organizací invalidů a předsedou dozorčí rady Záložního a obchodního družstva válečných poškozenců. Ve dvacátých letech působil na Ostravsku jako vydavatel a vedoucí redaktor řady regionálních listů, v nichž také hájil zájmy válečných invalidů: Karvinské listy (1924-25), Moravskoslezský týdeník, Náš cíl (1925), Moravskoslezské noviny (1925-29) a další. Později byl redaktorem Moravskoslezského slova v Ostravě. Používal pseudonymy Fred Stolský a Adolf Reclík. Zemřel 7. října 1950 v Ostravě.

V jeho prózách se často objevují sociální motivy a osudy trpících lidí. Zvlášť frekventované je téma zmrzačeného člověka, související ostatně s autorovým působení v různých spolcích. Hlavní hrdinou románu Jedovatý muž (1932) je Benjamin, který má od narození na rukou a na rtech jedovaté bradavky, takže jeho dotek usmrcuje. Když Němci ohrožují Francii, vyvraždí jako tajný agent německou vládu a vyhlásí Svobodné státy světové. V trojdílném románu Gumová pevnost (1936) se autor pod pseudonymem Fred Stolský vyjadřuje k aktuální tématice - možnosti světové války a obranyschopnosti státu. Pod tímtéž pseudonymem napsal také dvoudílný román Maminko, proč nepřicházíš...? (1936). Kniha vypráví o dramatickém osudu děvčátka Jiřinky, které bylo uneseno a mrzačeno společností potulných komediantů. Motiv transplantace rukou se objevuje v povídce Matčiny ruce (1940). V povídce Světová vzpoura pilotů a zánik světa (1947) autor reflektuje zničení Hirošimy a děsí se zneužití atomové energie. Jedním z jeho posledních děl je samostatně vydaná povídka Oko za dvě oči (1948), příběh svářeče Povondry, který při práci přijde o zrak.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 25.03.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Metoděj HavlíčekMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­