ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ptáček Ladislav (*20.08.1908 - †01.12.1974)

­­­­

Autor psychologických románů a drobných próz, zejména s lékařskou tématikou. Narodil se 20. srpna 1908 v Nymburce. Tam také studoval reálku (1927). Po jejím dokončení a po doplňovací maturitě na gymnáziu v Brandýse nad Labem (1928) začal studovat na filozofické fakultě v Praze, ale po roce přešel na medicínu. Z existenčních důvodů však studia přerušil a doktorát si dokončil až v roce 1948. Roku 1934 začal pracovat jako medik v ordinaci Praporů práce, poté vystřídal několik zaměstnání. Psal do různých časopisů a novin: Oheň, Země, Občanské listy, Naše zájmy, Polabský kraj, Čin, Rozpravy Aventina, České slovo, Volná myšlenka, Nové obzory, Sobota. Mezi léty 1938-45 byl redaktorem Mazáčova nakladatelství. Řídil také knihovnu prózy Nová cesta a s J.Seidlem založil hudební edici. Po válce pracoval ve státní tiskárně ve Varnsdorfu. Od roku 1948 působil jako lékař v Aši, České Kamenici, Praze a Krumlově, od roku 1960 v Českých Budějovicích. Příležitostně překládal z ruštiny. Zemřel 1. prosince 1974 v Praze.

DÍLO:

Boj s vlastní příšerou (1927)
Městečko sebevrahů (1931)
Dýka v srdci (1932)
Hořký chléb (1934)
Člověk v síti (1941)
V klopě růži (1941)
S andělem v náručí (1944)
Druhá stráž (1955)
Město pod stany (1957)
Komorní kvartet (1959)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 25.01.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Ladislav PtáčekMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­