ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Harant z Polžic Kryštof (*1564 - †21.06.1621)

­­­­
Krystof Harant

Celým jménem Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic a na Pecce pocházel z rytířské rodiny Harantů z Klatovska, jeho otec byl hejtmanem Plzeňského kraje a později radou císaře Rudolfa II. Měl čtyři manželky a až z manželství s poslední manželkou se jako první syn narodil r.1564 Kryštof. Chodil do českých škol, naučil se latinsky, řecky, německy a vlašsky - italsky. Od 12 let byl ve službě arciknížete Ferdinanda II. Tyrolského v Innsbrucku, kde si doplnil na tu dobu velmi široké vzdělání. Do vlasti se vrátil po smrti otce v roce 1584 a v roce 1588 se oženil s Evou Černínovou z Chudenic. Z manželství se narodili 2 děti. Potom vpadli Turci do Uher a císař proti nim postavil vojsko, kde nad českým oddílem velel Harant. Po skončení války mu zemřela manželka, on předal děti do výchovy příbuzným a vydal se na cestu do Svaté země. Po návratu mu umřeli obě děti, stal se radou císaře a podruhé se oženil s Barborou Miřkovskou z Tropčic, se kterou měl dceru, ale manželka po porodu zemřela. Třetí manželství uzavřel s Annou Salomenou Hradišťskou z Hořovic - v manželství byl nešťastný, Anna byla zlá a pyšná. Po smrti Rudolfa II. si oblíbil Kryštofa i císař Matyáš a udělal ho dvorním radou. Harant přestoupil na evangelickou víru a byl velmi horlivý v exekuci majetku katolíkům, byl velitelem výpravy proti Ferdinandu II., složil německou přísahu a byl zvolen prezidentem české komory. S jeho portrétem byly raženy mince. Po Bílé Hoře odjel na svůj hrad Pecku a domníval se, že se tak zachrání a emigruje do ciziny. Než to udělal, byl zatčen, odsouzen k smrti stětím mečem, konfiskaci majetku a 21. června 1621 popraven na Staroměstském náměstí. Kladlo se mu za vinu střílení na Hrad, povstání proti císaři a konfiskace majetku katolíků. Kryštof všeho litoval, podle něj byl nespravedlivě odsouzen. Vzkázal manželce, aby se držela s dětmi evangelické víry a odpouštěla robotu. Manželka po jeho smrti i s dětmi přestoupila ke katolíkům a provdala se za Heřmana Černína z Chudenic, se kterým podnikl Kryštof výpravu do Svaté země.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 22.11.2004

­­­­

Diskuse k životopisu
Kryštof Harant z PolžicMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­