ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Steigerwald Karel (*11.04.1945)

­­­­

Karel Steigerwald - dramatik, televizní i filmový scénárista, dramaturg, autor politicko-satirických společenských her - se narodil 11. dubna 1945 ve Vacíkově (u Příbrami) do rodiny lesníka.

Dětství prožil ve svém rodišti, posléze se jeho rodina přestěhovala do Lomnice nad Popelkou. Střední školu v Semilech zakončil roku 1963 maturitou. Pak se dal na studia ČVUT v Praze, nicméně v posledním ročníku přešel na FAMU, kde studoval scenáristiku. V letech 1973-1979 působil jako scenárista ve Filmovém studiu Barrandov, poté byl ve svobodném povolání. V Divadle Na zábradlí pracoval jako dramaturg, později jako šéf činohry. Od poloviny 90. let se věnuje i žurnalistice (Lidové noviny, MF Dnes).

Dramatickou tvorbu zahájil Steigerwald volnou tetralogií, spojenou tématem devalvovaných hodnot v totalitní společnosti. Mocenské struktury, vybudované na potlačení demokratických principů, přežívají všechny krizové události, ať jde o "normalizaci" z roku 1852 na Jičínsku (Dobové tance - 1980), události z let 1919-1945 (Foxtrot - 1982), padesátá a šedesátá léta (Tatarská pouť - 1988), či velkou katastrofu, která vyvrátila civilizaci (Neapolská choroba - 1988). Steigerwald užívá paraboly, prvků grotesky a absurdního divadla, satirické a kulturní nadsázky, dialogu založeného na frázi a jazykovém automatismu. Aktuální společenské tématice se Steigerwald věnuje i ve svých dalších hrách (Hoře, hoře, strach, oprátka a jáma - 1991, Nobel - 1994).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niky, 30.04.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Karel SteigerwaldMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)