ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Steigerwald Karel (*11.04.1945)

­­­­

Karel Steigerwald - dramatik, televizní i filmový scénárista, dramaturg, autor politicko-satirických společenských her - se narodil 11. dubna 1945 ve Vacíkově (u Příbrami) do rodiny lesníka.

Dětství prožil ve svém rodišti, posléze se jeho rodina přestěhovala do Lomnice nad Popelkou. Střední školu v Semilech zakončil roku 1963 maturitou. Pak se dal na studia ČVUT v Praze, nicméně v posledním ročníku přešel na FAMU, kde studoval scenáristiku. V letech 1973-1979 působil jako scenárista ve Filmovém studiu Barrandov, poté byl ve svobodném povolání. V Divadle Na zábradlí pracoval jako dramaturg, později jako šéf činohry. Od poloviny 90. let se věnuje i žurnalistice (Lidové noviny, MF Dnes).

Dramatickou tvorbu zahájil Steigerwald volnou tetralogií, spojenou tématem devalvovaných hodnot v totalitní společnosti. Mocenské struktury, vybudované na potlačení demokratických principů, přežívají všechny krizové události, ať jde o "normalizaci" z roku 1852 na Jičínsku (Dobové tance - 1980), události z let 1919-1945 (Foxtrot - 1982), padesátá a šedesátá léta (Tatarská pouť - 1988), či velkou katastrofu, která vyvrátila civilizaci (Neapolská choroba - 1988). Steigerwald užívá paraboly, prvků grotesky a absurdního divadla, satirické a kulturní nadsázky, dialogu založeného na frázi a jazykovém automatismu. Aktuální společenské tématice se Steigerwald věnuje i ve svých dalších hrách (Hoře, hoře, strach, oprátka a jáma - 1991, Nobel - 1994).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niky, 30.04.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Karel SteigerwaldMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­