ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kostohryz Josef (*25.12.1907 - †24.05.1987)

   
­­­­
  • básník a překladatel, jenž se narodil 25. prosince 1907 v Křenovicích u Bechyně (dnešní Podolí-Křenovice) do rodiny sedláka
  • maturoval v roce 1927 v Praze, na FF UK vystudoval filozofii, češtinu a francouzštinu (1934 zkouška pro učitele na střední škole)
  • v letech 1934-1936 pracoval jako lektor češtiny v Itálii (stipendium - Řím, Ústav pro východní Evropu a Neapol, Orientální ústav); když se vrátil, vyučoval na gymnáziích (nejprve v Praze, poté v Českých Budějovicích)
  • po válce pracoval na ministerstvu informací a v Národní galerii v Praze, a to až do politického zatčení v roce 1951
  • v letech 1951-1963 byl vězněn pro údajnou velezradu (odsouzen dokonce na doživotí); v prosinci roku 1963 propuštěn a rehabilitován až v roce 1989 (čehož se nedožil)
  • od roku 1965 byl překladatelem z povolání
  • jeho druhá žena je výtvarnicí (Marie Kostohryzová)
  • Josef Kostohryz zemřel 24. května 1987 v Praze
  • v básníkově pozůstalosti se zachovalo několik povídek, které odkazují k venkovskému světu Kostohryzova jihočeského dětství (např. povídka Sudička)

Z DÍLA:

Prameny ústí (1934)
Italsky rychle a všude (1940, učebnice italštiny)
Rekviem (1944)
Ať zkamení (1946)
Jednorožec mizí (1969)
Přísný obraz (1971)
Paraple paní Černé (1975, detektivka)
Eumenidy (1981)
Melancholie (1985, přepracováno 1991)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Blanche, 01.01.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Josef KostohryzMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­