ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dewey John (*20.10.1859 - †01.06.1952)

­­­­
John Dewey cph.3a51565

John Dewey byl významný americký pedagog, filozof a psycholog. Narodil se 20. října roku 1859 v Burlingtonu, ve státě Vermont. Ve škole nebyl ničím pozoruhodný student, jeho výkony se však prudce zlepšily na univerzitě ve Vermontu a v roce 1878 promoval druhý ve své třídě.

Po univerzitě Dewey vyučoval klasické předměty, algebru a přírodní vědy na škole v Pensylvánii, než se přestěhoval na soukromou školu v Charlotte ve Vermontu. Podpořen svým učitelem H.A.Torreyem se Dewey stal studentem filozofie na Univerzitě Johna Hopkinse. Po dokončení doktorátu v roce 1884 si Dewey našel práci učitele v Michiganu.

V roce 1894 se připojil k učitelskému sboru na univerzitě v Chicagu a vedl svoji novou katedru filozofie, psychologie a pedagogiky. Dewey se začal zabývat sociálními problémy a byl ovlivňován myšlenkami radikálního spisovatele Henry Georgeho. Také se stal přítelem sociálních reformátorů okolo Hulla House, jako byli Jane Addams, Mary White Ovington a Alice Hamilton.

Dewey se stále více zabýval o filozofii výchovy a v roce 1899 publikoval knihu The School and Society, do češtiny přeloženou v roce 1904 jako Škola a společnost. Aby si vyzkoušel své teorie vzdělávání v praxi, otevřel spolu se svou ženou experimentální školu v Chicagu. Škola byla zavřena poté, co se Dewey dostal do sporu s předsedou univerzit, Williamem Harperem. Dewey se tedy přešel na Columbijskou univerzitu v New Yorku.

Po 1. světové válce Dewey studoval výchovu a vzdělávání v Japonsku a Číně. Také prováděl výzkum v Turecku v roce 1924, v Mexiku v roce 1926 a v Sovětském svazu v roce 1928.

Jeho chvála na sovětské školství mu přinesla mnoho kritiky. Napsal několik knih o vzdělávání a filozofii počínaje Moral Principles in Education (Morální zásady vzdělávání) - 1909, Interest and Effort in Education (Zájem a snaha ve vzdělávání) - 1913, Democracy and Education - 1916, do češiny přeložená v roce 1932 jako Demokracie a výchova, Reconstruction in Philosophy - 1920, do češtiny přeložená v roce 1929 jako Rekonstrukce ve filozofii, Experience and Nature (Zkušenost a příroda) - 1925 a The Quest for Certainty (Hledání jistoty) - 1929. V češtině také vyšla kniha Škola zítřka - 1923 a O pramenech vychovatelské vědy - 1947.

John Dewey byl zakládajícím členem Národní asociace pro postup barevných lidí a Americké unie svobod člověka. Byl raným členem socialistické strany, později vstoupil do pokrokové strany a podporoval Roberta La Folltetta v jeho snaze stát se prezidentem.
Dewey se také zapojil do Ligy pro nezávislost politických kroků. Skupina, která zahrnovala Lewise Mumforda a Archibalda MacLeishe, prosazovala alternativu ke kapitalistickému systému, který považovala za zastaralý a krutý.

Dewey již v důchodu v roce 1929 a jeho pozdější léta strávil hlavně psaním knih. John Dewey zemřel 1. června 1952 v New Yorku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Alenka, 02.05.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
John DeweyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­