ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Troska Jan Matzal (*03.08.1881 - †03.09.1961)

­­­­
Jan Matzal byl český spisovatel, který se proslavil hlavně ve 30. a 40. letech 20. století. Psal pod různými pseudonymy: J.M.Troska (pod tímto pseudonymem napsal většinu svých děl) a Jan Merfort, pod nímž napsal několik fejetonů a jeden román.
Narodil se 3. srpna 1881 ve Valašských Klobukách a Moravu opustil až po svých školních letech, protože musel jít pracovat do Škodových závodů v Plzni, kde se vyrábějí lokomotivy. Postupně vystřídal několik míst v mnoha předních strojírnách a slévárnách.
Protože byl usvědčen, že kryl mnohé sabotáže a různé "ulejvárny" dělníků, nad kterými měl dozor, byl roku 1917 poslán na italskou frontu. Po válce se na určitou dobu zabydlel v Jugoslávii, odkud se roku 1926 vrátil do České republiky. Začal zase pracovat ve strojírenství a hutnictví, ale kvůli Ménierově nemoci, která mu neustále zhoršovala zdravotní stav, musel již ve svých 49 letech odejít do invalidního důchodu. A teď konečně začíná psát všechna svá díla.
Jan Matzal zemřel 3. září 1961 ve věku 80 let v Praze.
Jeho romány se vyznačují strhujícím dějem, jednoduchým jazykem a poněkud svévolným zacházením s fyzikálními zákony, ale hlavně obrovskou nápaditostí!

DÍLO:

Pod pseudonymem Jan Merfort
Boží soud (1935)

Pod pseudonymem J.M.Troska
trilogie Kapitán Nemo (Nemova říše, Rozkazy z éteru, Neviditelná armáda)
Paprsky života a smrti (1937-38)
Peklo v ráji (1941)
Planeta Leon I, II (1943, 1944)
Vládce mořských hlubin (1936-37)
Vládcové vesmíru (1947)
Záhadný ostrov (1942)
trilogie Zápas s nebem (Smrtonoš, Podobni bohům, Metla nebes)

ZDROJ INFORMACÍ:

J. M. Troska
Jan Matzal Troska
Jan Matzal Troska
Jan Matzal Troska

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Don_Salieri, 06.03.2009

­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k životopisu
Jan Matzal TroskaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­