ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Troska Jan Matzal (*03.08.1881 - †03.09.1961)

­­­­
Jan Matzal byl český spisovatel, který se proslavil hlavně ve 30. a 40. letech 20. století. Psal pod různými pseudonymy: J.M.Troska (pod tímto pseudonymem napsal většinu svých děl) a Jan Merfort, pod nímž napsal několik fejetonů a jeden román.
Narodil se 3. srpna 1881 ve Valašských Klobukách a Moravu opustil až po svých školních letech, protože musel jít pracovat do Škodových závodů v Plzni, kde se vyrábějí lokomotivy. Postupně vystřídal několik míst v mnoha předních strojírnách a slévárnách.
Protože byl usvědčen, že kryl mnohé sabotáže a různé "ulejvárny" dělníků, nad kterými měl dozor, byl roku 1917 poslán na italskou frontu. Po válce se na určitou dobu zabydlel v Jugoslávii, odkud se roku 1926 vrátil do České republiky. Začal zase pracovat ve strojírenství a hutnictví, ale kvůli Ménierově nemoci, která mu neustále zhoršovala zdravotní stav, musel již ve svých 49 letech odejít do invalidního důchodu. A teď konečně začíná psát všechna svá díla.
Jan Matzal zemřel 3. září 1961 ve věku 80 let v Praze.
Jeho romány se vyznačují strhujícím dějem, jednoduchým jazykem a poněkud svévolným zacházením s fyzikálními zákony, ale hlavně obrovskou nápaditostí!

DÍLO:

Pod pseudonymem Jan Merfort
Boží soud (1935)

Pod pseudonymem J.M.Troska
trilogie Kapitán Nemo (Nemova říše, Rozkazy z éteru, Neviditelná armáda)
Paprsky života a smrti (1937-38)
Peklo v ráji (1941)
Planeta Leon I, II (1943, 1944)
Vládce mořských hlubin (1936-37)
Vládcové vesmíru (1947)
Záhadný ostrov (1942)
trilogie Zápas s nebem (Smrtonoš, Podobni bohům, Metla nebes)

ZDROJ INFORMACÍ:

J. M. Troska
Jan Matzal Troska
Jan Matzal Troska
Jan Matzal Troska

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Don_Salieri, 06.03.2009

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k životopisu
Jan Matzal TroskaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)