ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Turgeněv Ivan Sergejevič (*09.11.1818 - †03.09.1883)

­­­­

ŽIVOTOPIS č.1 - 5.11.2003 - Mattan, mattan[zavinac]email.cz

Ruský kriticko-realistický prozaik, básník a publicista, syn důstojníka ze staré a zámožné šlechtické rodiny. Narodil se 9. listopadu 1818 v Orlu, zemřel po dlouhodobém pobytu v cizině 3. září 1883 v Bougivalu u Paříže.

I.S.Turgeněv studoval na berlínské univerzitě v letech 1838-1841, kde si osvojil jednak vzdělání, jež ho intelektuálně postavilo do čela jeho spisovatelské ruské generace, a jednak předbřeznové myšlenky (před rokem 1848) německé liberální mládeže, které hájil v ruské společnosti.

Od roku 1856 cestuje po Evropě, natrvalo pak žil v cizině od roku 1861, především ve Francii, kde se stal příslušníkem společnosti romanopisce Gustava Flauberta, novelisty Guy de Maupassanta a jejich přátel. Rusko opustil na protest proti carské zvůli, jež ho vykázala ze sídelního města a zabránila mu stýkat se v letech 1852-1855 s literárními druhy a také z lásky k tanečnici Viardotové, trvající po celý jeho život. Oba motivy - touha po Rusku a ne zcela šťastný milostný vztah - ovlivnily a formovaly Turgeněvovu zralou tvorbu, která je vyznáním lásky a touhy po vlasti, vnímané v odloučení tím intenzivněji a melancholičtěji.

I.S.Turgeněv debutoval roku 1843 básněmi, přesto se roku 1847 od poezie odvrátil, a dokonce zakázal připojovat své básně k sebraným spisům. Pokračuje povídkami (např. Andrej Kolosov) a rodinnými vzpomínkami - např. Tři podobizny (1846, Три портрета). Píše i několik dramat:

  • Starý mládenec (1849, Холостяк)
  • Snídaně u maršálka šlechty (1856, Завтрак у предводителя)
  • Venkovanka
  • Pozor na slabiny

Ta byla poměrně úspěšná, Turgeněv si jich však později sám příliš nevážil. Věnoval se především povídkám - Lovcovy zápisky (1852, Записки охотника). Za tuto sbírku povídek byl Turgeněv vypovězen do vyhnanství na svůj statek. Po roce byl osvobozen a vrátil se do Petrohradu, kde vydal další romány:

  • Šlechtické hnízdo (1859, Дворянское гнездо)
  • V podvečer (1860, Накануне)
  • Otcové a děti (1862, Отцы и дети)
  • Dým (1867, Дым)

Roku 1882 I.S.Turgeněv těžce onemocněl vleklou a nevyléčitelnou chorobou. Umíral v cizině s touhou po vlasti. Na vlastní přání byl pohřben v Petrohradě.

Další tvorba (povídky):

  • Mumu (1852, Муму)
  • Rudin (1856, Рудин)
  • Zátiší

ŽIVOTOPIS č.2 - 26.1.2012 - daemonka, n.o.v.o.t.n.a.b[zavinac]seznam.cz

Ivan Sergejevič Turgeněv (Ива́н Серге́евич Турге́нев) se narodil 9. 11. 1818 v Orlu (Орёл) do bohaté šlechtické rodiny.

Studoval v Moskvě, v Petrohradu i v Německu. Roku 1843 se v Petrohradu seznámil s francouzskou herečkou Paulinou Viardotovou (18.7.1821 - 18.5.1910). Přátelství s ní trvalo celý život, jehož větší část Turgeněv strávil za hranicemi, kde horlivě propagoval ruskou literaturu.

Na počátku své literární dráhy psal romantické verše, poémy, povídky a novely. K nejznámějším patří Tři podobizny (1846, Три портрета), Rváč, Andrej Kolosov, poémy Paraša, Pop a Rozhovor. Ve své dramatické tvorbě navazuje na díla naturální školy - Měsíc na vsi (1854, Месяц в деревне), Snídaně u maršálka (1856, Завтрак у предводителя), Starý mládenec (1849, Холостяк).
V roce 1852 vyšla sbírka Turgeněvových povídek Lovcovy zápisky (Записки охотника).

I.S.Turgeněv však tíhne k větším epickým formám, novely - Asja, Zátiší a další, romány - Šlechtické hnízdo (1859, Дворянское гнездо), Otcové a děti (1862, Отцы и дети), Dým (1867, Дым) a Novina.
V roce 1882 mu vyšla řada uměleckých miniatur pod názvem Básně v próze (Стихотворения в прозе).

Ivan Sergejevič Turgeněv zemřel 3. 9. 1883 v Bougivalu (Бужива́ль) nedaleko Paříže; pohřben byl v Petrohradu.
Patřil k nejvýznamnějším ruským spisovatelům a měl velkou zásluhu o rozvoj ruského realistického románu. Ve svém díle zobrazil život ruské společnosti 40. až 70. let 19. století.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: daemonka, 26.01.2012

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Ivan Sergejevič Turgeněv







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­