ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Krylov Ivan Andrejevič (*13.02.1769 - †21.11.1844)

­­­­
Eggink-Portrait of Ivan Krylov

Ivan Andrejevič Krylov (Ива́н Андре́евич Крыло́в) byl nejznámější ruský autor bajek.
Narodil se 13. února 1769 v Moskvě (Москва́) do chudé důstojnické rodiny, ale svá raná léta strávil s rodinou v Orenburgu (Оренбу́рг) a Tveru (Тверь). Ani ne jako desetiletý musel začít pracovat jako kancelářský poslíček, aby po smrti otce, bývalého vojenského důstojníka, uživil matku a ostatní sourozence (otec mu zemřel roku 1779). Vyššího vzdělání nikdy nedosáhl, ale jako vášnivý samouk získal široký rozhled. Po větší část svého života byl zaměstnán jako knihovník. Literárně činný byl již od roku 1783, kdy ve svých čtrnácti letech prodal vydavateli svou první komedii Kofeynitsa (Кофейница).
Zemřel 21. listopadu 1844 v Petrohradě (Санкт-Петербург).

Krylov založil několik časopisů, psal satirické divadelní hry, ale světovou proslulost mu přinesly právě až bajky. V těch popisoval nejen špatné lidské vlastnosti, ale hlavně měly sociální podtext. Můžeme z nich pochopit tehdejší ruskou společnost i život samotného cara.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ajka Stará, 31.10.2015

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bajky, Bajky (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Ivan Andrejevič KrylovMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­