ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hoffmann Ernst Theodor A. (*24.01.1776 - †25.06.1822)

­­­­
E. T. A. Hoffmann, autorretrato

Učitel hudby, skladatel a spisovatel. Narodil se v Königsbergu, jeho otec byl právník, ale Ernst Theodor Hoffmann vyrůstal u svého zvláštního strýce. Mnohostranně nadaný mladý muž se stal právníkem stejně jako jeho otec. Měl však jak literární, hudební (z lásky k Mozartovi si dal třetí křestní jméno Amadeus), tak i kreslířské nadání. Karikatury vysoce postavených osobností mnohokrát ohrozily jeho kariéru a vedly nakonec k jeho přeložení do města Plozk. Byl radním ve Varšavě, hudebním ředitelem v Bambergu, kde upozornil na Beethovena. Pracoval také v Lipsku a Drážďanech a nakonec i v Berlíně, kde pracoval jako soudce a později se zde cele věnoval literatuře. Úzké přátelství s Chamissem, Foquém a jinými romantickými básníky vedlo k jejich pravidelným setkáváním. Hoffmann platil hlavně za autora hrůzných a fantastických románů a silně ovlivnil anglický "gotický" román, který vedl ke vzniku hororového žánru. Jeho život inspiroval Jacquesse Offenbacha ke složení opery a Čajkovskij napsal podle jeho díla svého Louskáčka. Ernst Theodor Amadeus Hoffmann byl jedním z největších německých romantiků. Psal povídky, pohádky a romány. V jeho próze se prolínají prvky fantastické, romantické a realistické. V některých jeho prózách ovlivňují život hrdinů fantastické síly, postavy nejsou schopny utvářet svůj osud samy.

POHÁDKY:

Louskáček a myší král
Lachýsek
Zlatý hrnec
Mistr Blecha

POVÍDKY:

Don Juan
Rytíř Gluck
Martin, mistr bednářský a jeho tovaryši
Slečna ze Scuderi

ROMÁNY:

Ďáblův elixír
Životní názory kocoura Moura

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: eledhwen, 06.12.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ďáblův elixír
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Ernst Theodor A. HoffmannMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­