ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Schmitt Éric-Emmanuel (*28.03.1960)

   
­­­­

Éric-Emmanuel Schmitt, narozený 28. března 1960 ve francouzském Lyonu (přesně v předměstí Sainte-Foy-lès-Lyon), je současný francouzský autor a dramatik. Jeho hry jsou překládány a hrány ve více než třiceti zemích na celém světě.

V Lyonu vystudoval a získal doktorát z filosofie. Téma jeho disertační práce bylo: Diderot a metafyzika. Tři roky pak učil ve městě Cherbourg-Octeville (SZ Francie).

Oba jeho rodiče byli ateisté, Schmitt sám se však po mnoha letech, kdy se považoval za agnostika, přihlásil ke křesťanství.

V roce 1991 na sebe upozornil svým divadelním debutem Noc ve Valognes. Hra sklidila velký úspěch ve Francii i v zahraničí. Zlomovým dílem se stala jeho druhá hra Návštěvník, jež mu získala Moliérovu cenu za nejlepšího autora a hru pro rok 1993.
Další jeho známou hrou je například Libertin o životě Denise Diderota. Hra byla zfilmována v roce 2000.

Schmitt ale píše i novely, z nichž největší úspěch má tzv. cyklus o neviditelném (tj. několik novel, které jasným a srozumitelným způsobem vysvětlují rysy jednotlivých náboženství...). Z této edice u nás zatím vyšly tyto tři knihy:
Pan Ibrahim a květy koránu - zabývá se hlavně islámem; novela byla v roce 2003 zfilmována a v hlavní roli se objevil Omar Sharif
Noemovo dítě - hlavním tématem je judaismus
Oskar a růžová paní - tentokráte si vzal za hlavní námět křesťanství

Na posledním místě ještě zmíním Schmittův román Evangelium podle Piláta, ve kterém zobrazuje Ježíše jako člověka bez vlastního přesvědčení, jenž je pouze okolnostmi dotlačen k tomu, aby sehrál svoji životní roli.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 27.05.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Noemovo dítě
-Pan Ibrahim a květy koránu
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Éric-Emmanuel SchmittMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)