ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zábranský David (*03.03.1977)

­­­­

Pražský spisovatel, další ze současné odvážné generace kritikou ceněných autorů.
Vlastním povoláním právník pracující v prostředí nevládních neziskových organizací, zabýval se politologií a problematikou lidských práv.
Jak sám říká, chtěl by, aby jako autor psal to tom, o čem něco neví.

Ovšem v jeho druhé knize, "lázeňské novele" s názvem Šternův pokus milovat, se objevuje jako styčný motiv porno. Kniha vyšla v létě 2008. Odehrává se vlastně na Karlovarském filmovém festivalu, někdy v roce 2001 (hraje se právě Wendersův Million Dollar Hotel s Millou Jovovich), ale text je složitou kompilací vnitřního ultrasvěta (ne)vyprávějícího třicetiletého právníka (Štern) z Prahy, který do Varů ujíždí ne kvůli filmům, ale pro vlastní pochybnosti. Pomáhá slepcům ve skupině s dívkou Lucií, která je jinak s Předsedou, ale snahou schizofrenního Šterna je ji dostat; pokud zrovna nemyslí na partnerku, jíž má v Praze, nebo není ve zmatku naložen v baru s "fandy filmu", či na placu u natáčeného porna, anebo nebloudí v lesích za městem či ve vlastních snech a představách...

Styl Davida Zábranského je značně náročný. Nezapře známky poezie, metaforičnosti, mnohoznačnosti i nejasnosti a "surrealisticky" autentického obrazu při psaní utvořeného proudu.
Doménou jsou Zábranského typografické nároky: člení (obě své) knihy do kapitol a v ní do různě dlouhých "poznámek".
S těmi se dá po dopsání - v duchu filmařské postprodukce - pracovat: míchat, mazat, nově seřazovat i rozmnožovat. Zábranský se nebrání přiznat ve své tvorbě vliv funkcí textových editorů.

Po prvotině z roku 2006 vznikla v médiích paralela s Milanem Kunderou, za jehož "epigona" byl David Zábranský označen. Kniha se jmenovala Slabost pro každou jinou pláž a porota cen Magnesia litera za ni přiřkla autorovi titul Objev roku (2007). Pod titulem knihy nechal Zábranský slova "Poznámky k moři, smíchu a duchu doby".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Iggy, 04.10.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
David ZábranskýMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­