ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Leconte de Lisle Charles Marie René (*22.10.1818 - †18.07.1894)

­­­­
Leconte de lisle

Charles Marie René Leconte de Lisle se narodil 22. října roku 1818 v Saint-Paul a zemřel 18. července roku 1894 v Louveciennes. Byl básník, dramatik a překladatel. Byl synem vojenského lékaře. Z velké části strávil mládí na rodném ostrově. Studoval práva v Rennes. Před rokem 1848 byl horlivý fourierista, psal aktuální politické články do fourieristických deníků, byl horlivý republikán. Pokoušel se za revoluce roku 1848 hrát politickou úlohu. Ale byl zklamán vývojem, a tak se začal věnovat poezii. Nakonec však přijal penzi od režimu II. císařství roku 1864. Jeho prudce protikřesťanské a republikánské brožury Populární dějiny křesťanství, Populární dějiny francouzské revoluce, Populární republikánský katechismus způsobily v senátu incident. Od roku 1872 dostával stálé místo v knihovně senátu. Hledal útočiště v minulosti, inspiroval se tezemi soudobé německé filologie a archeologie. Ve starověkých mýtech a pověstech viděl symboly. Chtěl rekonstruovat myšlenkový vývoj lidstva. Psal jakousi "legendu věků", avšak na rozdíl od vývojového optimismu Hugova je jeho základní koncepce pesimistická a nihilistická. Nejdříve se zabývám řeckou civilizací, pak evokuje hlavní formy náboženství v minulosti. Na řecký polyteismus se díval jako na náboženské krásy a moudrosti. Ostatní náboženství, především náboženství křesťanství, se mu jeví jako náboženské ošklivosti, nevědomosti a krutosti. Svět skončí ve věčné noci, v nirváně. Charles Marie kombinoval kult formy a krásy se scientickým postojem neosobnosti, "impasibility". Kultu umění pro umění jej vedl k neosobní plastické poezii vybroušeného slova a rýmu. Měl vliv na Jaroslava Vrchlického.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Maruš, 20.12.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Krajina
-Poslední přání
-Slzy medvěda
-Symfonie
-Zmije
­­­­

Diskuse k životopisu
Charles Marie René Leconte de LisleMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­