ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Potok Chaim (*17.02.1929 - †23.07.2002)

­­­­

Rabín Dr. Chaim Potok se narodil 17. února 1929 v newyorském Bronxu a zemřel 23. července 2002 v Merionu.

Chaim Potok, vlastním jménem Herman Harold Potok, se narodil jako nejstarší syn židovským přistěhovalcům z Polska. Rodiče mu dali - jak bylo dle tradic zvykem - rovněž hebrejské jméno Chaim Tvzi (Chaim znamená "život" nebo "naživu").
Jeho otec, Benjamin Max Potok, se živil jako klenotník a hodinář. Přál si, aby se jeho syn stal rabínem. A jeho přání se mu splnilo, neboť Chaim byl v roce 1954, ve svých 25 letech, vysvěcen konzervativním rabínem. V 50. letech minulého století pak sloužil jako kaplan v americké armádě v Koreji.

V roce 1958 si po šestileté známosti vzal za ženu Adenu Sarah Mosevitzskou. Po svatbě se přestěhovali do Los Angeles a o dva roky později do Philadelphie. V roce 1962 se jim narodila dcera Rosa a Potok vzal rodinu na rok do Izraele, kde se sám věnoval studiu a učení.
Po návratu do USA se s rodinou znovu usadili na předměstí Philadelphie a Potok začal pracovat jako vedoucí redaktor časopisu Conservative Judaism.

Magisterský titul M.A. má ze studií hebrejské literatury a Ph.D. z filozofie, kterou studoval na univerzitě v Pensylvánii.

Jeho tvorba vychází převážně z jeho vlastních zkušeností a prožitků, které pro něj jako židovského příslušníka byly dosti nepříjemné, protože se nechtěl vzdát svého náboženství.
Na základě těchto zkušeností sepsal také svůj nejslavnější román Vyvolení, který byl dokonce i převeden na filmové plátno (1981, režie Jeremy Paul Kagan).
Chaim Potok psal i knížky pro děti a krátké povídky.

DÍLO:

Vyvolení (1967, The Chosen)
Slib (1969, The Promise)
Jmenuji se Ašer Lev (1972, My Name is Asher Lev)
Na počátku (1975, In the Beginning)
Putování - Dějiny Židů (1978, History of the Jews)
Kniha světel (1981, The Book of Lights)
Davitina harfa (1985, Davita's Harp)
Dar Ašera Leva (1990, The Gift of Asher Lev)
Já hlína jsem (1992, I Am the Clay)
Brány listopadu (1996, The Gates of November)
Staří muži o půlnoci (2001, Old Men at Midnight)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: okk, 28.01.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Davitina harfa
-Vyvolení
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Chaim PotokMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)