ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jungmann Antonín Jan (*19.05.1775 - †10.04.1854)

   
­­­­
Antonín Jan Jungmann (1775-1854)

Celý český národ dostal desátého dubna roku 1854 citelný zásah, jenž ťal opravdu do živého. Když pražský orloj ukazoval desátou hodinu ranní, bojoval nedaleko své poslední minuty života lékař, překladatel z jazyka německého a rektor Univerzity Karlovy Antonín Jan Jungmann (* 19. 5. 1775 Hudlice u Berouna, † 10. 4. 1854 Praha).

Kdo by si jen nevzpomněl na tohoto hudlického rodáka a nevybavil si jeho zásluhy.
Antonín Jan Jungmann získal pražské porodnické škole věhlas po celé střední Evropě. Byl to on, kdo stál v čele historiografického ústavu lékařské fakulty. Pro všechny rodičky zvelebil prostory pražské nemocnice, čímž položil základy kvalitní porodní a poporodní péče o matky s dětmi, které přetrvávají do dnešních dnů.
Tehdejší studenti Karlovy univerzity si jej budou pamatovat jako svého rektora z přelomu let 1838 a 1839. Od roku 1850 byste pana Jungmanna mohli potkávat na ulici, už ne jako prostého občana, ale jako rytíře, byl totiž povýšen do rytířského stavu.

Antonín Jungmann zčásti doplatil na fakt, že jeho starším bratrem nebyl nikdo jiný než Josef Jungmann, autor věhlasného Slovníku, který má nejeden z nás ve své skromné knihovně. Mezi oběma bratry panoval vřelý vztah, na česko-německém slovníku pracovali oba společně, avšak pod dílem samotným je podepsán starší z bratří, Josef.

Jungmannovi se těšili ze svého prvorozeného syna Josefa již druhým rokem, když do rodiny přibyl další potomek, jehož pojmenovali jako Antonína, křtěného jménem světce Jana. Malého Toníka čekala po dokončení studií v Berouně církevní dráha na piaristickém gymnáziu v Praze, kde vstoupil do řádu a pokračoval v učení se lékařství. Roku 1811 byl jmenován profesorem teoretického i praktického porodnictví na pražské lékařské fakultě.

Každý z jeho studentů by přisvědčil, že vyučoval jak v němčině, tak v naší mateřštině, tedy česky. Byl oblíbený nejen mezi nastávajícími lékaři a ranhojiči, ale dobrou pověst měl i u budoucích porodních bab.

Antonín Jungmann si byl plně vědom, že pro pokrok je třeba řádné výchovy dorostu, jak po stránce fyzické, tak psychické, proto stál u vzniku rozsáhlé a moderní knihovny. Bez pana Jungmanna by nebyly nikdy vznikly již zmiňované instituce jako moderní porodnice a knihovna, vzpomeňme si tedy na neprávem opomíjeného spolutvůrce Slovníku alespoň v tomto ohledu.

Společně pak vzdejme hold památce pravidelného přispěvatele do časopisu Krok, stejně jako do Musejníku a Jindy a nyní, kde byl oblíben nejen pro své články o porodnictví či veterinářství, ale především kvůli působivým výkladům o sanskrtu a jazyku českém.

DÍLO:

Úvod k babení (1804)
Umění babické (1814)
O sanskrtu (1821 v časopisu Krok)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veronika Synková, 22.10.2012

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Antonín Jan JungmannMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­