ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.50
Hodnoceno: 12x Prosím, ohodnoť práci

Lhostejnost otevírá dveře zlu

"Lhostejnost k druhým a lhostejnost k osudu celku je přesně tím, co otevírá dveře zlu."

Zlo tu s námi žije bok po boku od nedávna. Můžeme z toho usoudit, že je tedy nějak vnitřně přirozené, a to i přes to, že je typické pouze pro lidskou společnost. Nikdo neřekne o mravenci, jenž právě nemilosrdně zabil housenku, že je zlý. Lidské zlo však všichni bezesporu poznáme, škodí celku. A právě lhostejnost je jakási sobeckost vůči celku, který je vlastně napaden.

Mám rád jednu Ezopovu bajku, která se vztahuje k tomuto tématu. Ve zkratce jde o to, že máme velké stádo ovcí, mezi kterými chodí řezník, jenž je po jedné zabíjí. Zbývající ovce to sledují, ale nic nekonají, protože se jich to netýká. Také věří v to, že jsou pořád silnější než řezník, dokud poslední ovce nepadá pod rukou řezníka...

Myslím, že tato bajka je velice přesná. Uveďme však příklad z minulosti.
Takové Německo ve 30. letech minulého století je asi dobrý příklad "pořádného" zla. Ale ostatní evropské mocnosti nad ním ohrnovaly nos, mělo sice armádu, to ano, ale celá Evropa by ho s lehkostí strčila do kapsy (jako ovce řezníka). Ale Hitler začal pomalu zabíjet ovečku po ovečce a najednou měl celý průmysl Československa, Rakouska i Slovenska. Dokonce jedna rudá ovce se s ním skamarádila. Dnes jsme rádi, že řezník nakonec byl poražen, ale popřemýšlejme, nebylo by lehčí ho porazit již v roce 1938?

V dnešní době, a to i přes širokou škálu všech možných situací v historii, které by měly sloužit jako varovný příklad, se dopouštíme stále stejných chyb. Stále nevíme, že pokud draka nezabijeme, tak sní celé království.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Puggey, 10.05.2014

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Lhostejnost otevírá dveře zluMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­