ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Riceová Anne (*04.10.1941 - †11.12.2021)

­­­­
Anne Rice

Anne Riceová se narodila 4. října roku 1941 v New Orleans. Nejmenovala se však Anne Rice, ale Howard Allen O'Brien. K získání chlapeckého jména po otci říkala: "Moje matka si myslela, že je to dobrý nápad dát mi mužské jméno. Můj otec se jmenoval Howard a ona mě tak zkrátka chtěla pojmenovat. Myslela si, že je to velice zajímavé. Byla tak trochu génius, tak trochu šílenec, ale i skvělá učitelka. A navíc si myslela, že když ženu pojmenuje mužským jménem, dá to té dotyčné velikou výhodu v nadcházejícím životě."
Jméno Anne získala ve svůj první školní den. Vychovatelka se jí zeptala, jak se jmenuje a Howard ze sebe vychrlila Anne (první jméno, které ji napadlo). Její matka ji ani neopravila.

Annina matka zemřela roku 1956, když Anne bylo teprve 14 let. Její otec se znovu oženil a díky jeho práci se museli přestěhovat do Richardsonu (Texas). Anne byla sice proti, ale musela jet. Tam nastoupila na Richardson High School.

Při hodině novinařiny potkala Stana. I on byl v Richardsonu nový. Přisedl si k Anne s odůvodněním, že nechce sedět sám. Toho léta, po tom, co Anne odmaturovala, spolu začali chodit.

Na podzim roku 1959 šla Anne na školu do Dentonu. Stan byl v posledním ročníku střední školy (byl o rok mladší než Anne). O rok později se Stan také dostal na Denon, ale Anne se rozhodla odejít do San Francisca. Jejich vztah vydržel a roku 1961 Anne dostala od Stana telegram, kde ji žádal o ruku. Ještě toho roku se vzali. Oddáni byli v Texasu, ale usadili se v San Franciscu, v Haight-Ashbury.

Anne začala brát kurzy na Státní Univerzitě San Fracisco a oba dva získali bakalářský titul roku 1964. Stan už v té době vydělával prodáváním své poezie. Anne získala univerzitní titul za kreativní psaní.

V roce 1966 Anne otěhotněla. Když se jí holčička narodila, bylo jí dáno jméno Michele. V této době se rodině dařilo skvěle. Stan učil na univerzitě a dostával granty za svou poezii. Anne publikovala v Transfer. Přestěhovali se do Berkeley.

Roku 1970 byla Michele nalezena leukémie. I přes to byla Anne úspěšná ve svém psaní. Roku 1972 Michele podlehla své nemoci. Anne a Stan se přes to nemohli dlouhou dobu přenést, a tak svůj žal utápěli v alkoholu.
Ale pak se Anne vrátila k psaní a byla stále žádanější. Koupili si dům ve First Street, kde žili i se svým synem Christopherem.

DÍLO:

Většinou jsou zasazena do San Franciska, města, ve kterém autorka vyrůstala a které nadevše miluje.

  • její první novela se objevila roku 1979 - Interview with the Vampire*
  • Interview pak rozšířila o knihy: The Vampire Lestat, The Queen of the Damned, The Tale of the Body Thief, Memnoch the Devil - tyto všechny jsou známy jako Vampire Chronicles
  • pak je známo pokračování této upíří ságy New Tales of the Vampires, čítající knihy jako The Vampire Armand, Merrick, Blood and Gold, Blackwood Farm, Blood Canticle, ...
  • ale nepíše jen o upírech, je autorkou ságy Witching Hour (u nás známá jako Hodina čarodějnic)
  • pod svým pseudonymem Anne Rampling napsala pár erotických, až pornografických novel
  • ostatní knihy: The Feast of All Saints, Cry to Heaven, The Mummy, ...
  • jejích knih se prodalo přes 100.000.000 kusů po celém světě...

* Díla nebudu překládat, protože stejně se jich většina ještě v ČR neobjevila, a když ano, tak až na výjimku pod mystifikujícím názvem...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vampire.queen, 01.11.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Anne RiceováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­