ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Anakreón z Teu (-)

   
­­­­

Anakreón z Teu žil v 6. století před naším letopočtem. Působil jako básník na dvorech řeckých městských tyranů. Skládal především milostnou poezii (témata: láska, zaslepená láska, zklamání láskou, opilství pro nenaplněnou lásku, láska k hýření atd.), do které vkládal žertovný tón a prvky z řecké mytologie.

Při napadení Teu, svého rodiště, musel Anakreón uprchnout do Thrákie, kde se pustil do neúspěšné vojenské kariéry. Po této špatné zkušenosti se raději vypravil na ostrov Samos na dvůr Polykrata, kde se začal živit jako domácí učitel. Aby si zajistil dobré postavení, sepsal několik pochvalných ód na svého chlebodárce. Když Polykrates zemřel, nechal si athénský vládce Hipparchos přivést Anakreóna na svůj dvůr. Hipparchos byl však zavražděn a Anakreón se rozhodl uprchnout do svého rodiště, kde také zemřel.


Podle Anakreóna je nazvaná anakreontika, což je druh poezie oslavující ženy, víno a zpěv.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 30.10.2012

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Na to, co mám rád
-Písně
­­­­

Diskuse k životopisu
Anakreón z TeuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­