ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lichtenstein Alfred (*23.08.1889 - †25.09.1914)

­­­­
Alfred Lichtenstein 1914

Alfred Lichtenstein se narodil 23. srpna 1889 v německém Berlíně a zemřel 25. září 1914 ve francouzském Somme.

Roku 1909 zakončil studia gymnázia maturitou, poté odešel studovat práva do Berlína, později Erlangenu. V roce 1910 začal vydávat vlastní básně, které se objevily i v některých německých časopisech - například v berlínském Der Sturm. Roku 1913 publikoval báseň Die Dämmerung (u nás vyšlo pod názvem Soumrak, jinak lze také přeložit jako "svítání"). V témže roce promoval jako doktor práv na univerzitě v Erlangenu.

V říjnu 1913 nastoupil jako dobrovolník na jeden rok do armády v Mnichově. Jenže vypuknutí 1. světové války zapříčinilo, že byl v srpnu 1914 naverbován, aby se jí přímo účastnil. Zoufalství z hrůz války pak Lichtenstein zachycuje ve svých dalších básních, a brzy nato umírá na západní frontě...

Za svůj krátký život (dožil se jen 25 let) stihl Alfred Lichtenstein vydat jedinou sbírku - Soumrak. Je označován za expresionistu. Často si ve svých dílech tropil žerty ze svých známých, kterým dával fiktivní jména.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: petuliczech.kac, 31.01.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Alfred LichtensteinMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­