ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tvardovskij Alexandr Trifonovič (*21.06.1910 - †18.12.1971)

­­­­

Alexandr Trifonovič Tvardovskij, sovětský (ruský) básník, pocházel z rodiny vesnického kováře. Během svého života zastával významné veřejné a stranické funkce. Byl například tajemníkem vedení Svazu sovětských spisovatelů a dlouholetým šéfredaktorem časopisu Novyj mir (Но́вый Ми́р / Nový svět).

V literární tvorbě A.T.Tvardovského převládají rozsáhlé poémy, které zachycují klíčová období v dějinách Sovětského svazu. První z nich byla poéma Cesta k socialismu (1931, Путь к социализму), v roce 1936 dopsal poému Země Muravie (Страна Муравия).

Velké vlastenecké války se Tvardovskij účastnil jako válečný korespondent. Své dojmy vyjádřil v poémě Vasilij Ťorkin (1941-1945, Василий Тёркин). Zachytil v ní každodenní, nepozorovatelná hrdinství řadového vojáka.

O válce je i další autorova poéma Dům u cesty (1946, Дом у дороги). Mezi nejvýznamnější poválečná díla A.T.Tvardovského patří poéma Za dálkou dálka (За далью - даль) - lyrický deník o cestě z Moskvy na Dálný východ. Z pera Tvardovského rovněž pochází satirická poéma Ťorkin na onom světě (Тёркин на том свете), v níž autor pranýřuje nedostatky společnosti.

Kromě těchto velkých děl vyšla i celá řada jeho sborníků veršů i několik prozaických prací.
Poezie A.T.Tvardovského je prostá a srozumitelná, vyznívá jako upřímná beseda se čtenářem, ve své době byl proto velmi oblíbeným autorem.

Alexandr Trifonovič Tvardovskij zemřel v Moskvě 18. prosince roku 1971.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: daemonka, 04.01.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Alexandr Trifonovič TvardovskijMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­