ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Blok Alexandr (*28.11.1880 - †07.08.1921)

   
­­­­
Blok

Alexandr Alexandrovič Blok byl básník ruské moderny. Spolu s Andrejem Bělým (Andrei Bely) byl nejdůležitějším zástupcem takzvané druhé generace symbolistů.

Narodil se 28. listopadu roku 1880 v ruském Petrohradu jako syn profesora práv a literární překladatelky. Jeho rodiče se ale odloučili ještě před jeho narozením, takže se svým otcem vůbec nežil.

V roce 1906 ukončil studium filologie a právních věd na tamější univerzitě.

Již roku 1902 uveřejnil časopisecky svůj první básnický cyklus Nová cesta (rusky Новый путь / německy Neuer Weg). Jeho díla vznikala jak pod vlivem romantické literatury, která mu byla důvěrně známá již od dětství, tak pod vlivem filozofie sovětů.

Své milostné zážitky popsal v díle Verše o krásné dámě (1898-1904, Стихи о Прекрасной Даме / Verse von der Schönen Dame) poeticko-mystickým způsobem. Avšak již ve svém druhém svazku básní, jež vznikaly v letech 1904-1908, ustoupilo postavení mystiky do pozadí - byla vystřídána patriotickými a vlasteneckými tóny.

V roce 1903 se Blok oženil s Ljubov Mendělejevovou, která byla dcerou Dmitrije Ivanoviče Mendělejeva, ruského chemika a tvůrce periodické tabulky prvků.

Cestu do Itálie na jaře roku 1909 pojal Alexandr Blok jako oproštění se od událostí Rusko-japonské války a sociálních problémů jeho země, které jako občan a student velmi vnímal. Jeho cyklus básní Škaredý svět (Schreckliche Welt), jež vznikal v letech 1909-1916, odráží vnitřní konflikty mezi iluzionisty, co věří v onen svět, ruskou realitou a osobními problémy. Po téměř dvou letech tvůrčí stagnace pak vznikly jeho básně Dvanáct (1918, Двенадцать / Zwölf) a Skythové (1918, Скифы / Skythen).

Alexander Blok zemřel 7. srpna 1921 ve svém bytě v Petrohradu. Po třech dnech byl pohřben do rodinného hrobu na smolenském hřbitově. Roku 1944 byly jeho kosterní pozůstatky převezeny na hřbitov Wolkow.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 13.11.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Dvanáct, Dvanáct (2)
-Jsem Hamlet
­­­­

Diskuse k životopisu
Alexandr BlokMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­