ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Sidran Abdulah (*02.10.1944)

­­­­
Abdulah Sidran se narodil 2. října 1944 v dnešním hlavním městě Bosny a Hercegoviny Sarajevu, v němž dodnes žije. Ve svém rodišti studoval na filozofické fakultě, kde se spolupodílel na vydávání studentských novin a časopisů. Největší slávu si získal svými filmovými scénáři, mezi jeho díly ale najdeme i knihy poezie a dramata.
Vydává již od sedmdesátých let. V roce 1970 vyšla jeho sbírka Šahbaza, o šest let později (1976) pak následovala Kost i meso (Kost a maso).
Roku 1985 natočil režisér Emir Kusturica podle jeho scénáře film Vzpomínáš na Dolly Bell? (Sjećaš li se Dolly Bell?), který byl před nedávnem uveden ve Filmovém klubu České televize. Film vypráví o dospívání chlapce z rozpadající se rodiny v komunistické Jugoslávii. Jeho Otec je alkoholik, kuřák a komunista, jenž má rakovinu, na kterou pomalu umírá. Rodina již mnoho let čeká na přidělení lepšího bytu. Hlavní postavou je prostřední ze tří bratrů, který poznává prostitutku Dolly Bell.
Další jugoslávský režisér Ademir Kenovic v roce 1989 natočil podle Sidranova scénáře snímek Kuduz. Za své básnické sbírky získal mnoho mnoho prestížních ocenění, mj. Výroční cena Spolku spisovatelů Bosny a Hercegoviny nebo Literární cenu města Sarajevo. Během války v Bosně, v roce 1993, vydal sbírku Sarajevski tabut (Sarajevská rakev), za níž získal Cenu svobody udělovanou francouzským PEN centrem.
Je také autorem v posledních letech jedné z nehranější bosenských divadelních her U Zvorniku ja sam ostavio svoje srce (Ve Zvorniku jsem nechal své srdce).

DÍLO:

Šahbaza (Sarajevo, 1970)
Kost i meso (1976)
Sarajevska zbirka (Sarajevo, 1979)
Bolest od duše (Nikšić, 1988)
Sarajevski tabut (Sarajevo, 1993)
Bivši drugari
Bosna
Da je u svemu tinjao barem...
Djevojčica iz Ulice Prkosa
Hoće li išta o meni znati
Mora
Planeta Sarajevo
Sarajevska molitva
Sarajevske priče
Zašto tone Venecija

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Godfrey, 22.09.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Abdulah SidranMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­