ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Popelka Nazaretská

  • zpráva informující o představení s názvem Popelka Nazaretská

Popelka Nazaretská v podání studentů, pedagogů a hostů Střední pedagogické a střední zdravotnické školy sv. Anežky České v Odrách je hudebně dramatické představení, které vzešlo z úrodné půdy díla básníka Václava Renče, básníka za mřížemi, a vykvetlo poprvé v celé své kráse v kostele svatého Bartoloměje u příležitosti XV. Celostátní přehlídky zájmové a umělecké činnosti církevních škol v dubnu 2008 při jeho premiéře. Ke svým divákům se dostalo v podobě DVD natočeného televizí dobrých zpráv TV Noe, a to v Ostravě dne 24. 6. 2008 v kostele svatého Václava.

Představení je ukázkou toho nejlepšího, co ze sebe vydalo množství mladých lidí, kteří zpívají a hrají o životě Václava Renče, prolínajícího se s životem matky Panny Marie, o utrpení vězněných v komunistických lágrech i o utrpení největším - to když Matka Boží vidí umírat svého syna.

Na počátku bylo stvoření a bolest prvního hříchu, který se naplnil ve smrti těla, avšak ve vykoupení duše, a to jak ve vykoupení vězně, který věděl, že jeho dílo je stále živé a věřil v den propuštění, tak ve vykoupení lidstva skrze Matku Boží, jež ve všech jakkoliv vězněných vidí svého syna.

Toto představení lze vnímat nejméně dvěma smysly: sluchem a zrakem. Sluchem zachytíte tóny varhan doplněné elektrickou kytarou, flétnami, tympány i zpěv školního sboru Datio. Zrakem se pak soustředíte na poetické drama v podání herců, kteří ztvárnili postavy, jako jsou Panna Marie, Václav Renč, hadi a bachaři, vězni...

Představení Popelka Nazaretská se hrálo v největších metropolích naší vlasti, v Praze, Brně nebo Olomouci, ale také v menších městečkách moravské krajiny. Celkem se tedy představilo svým divákům patnáctkrát, což je, věru, úctyhodné číslo. Ať k vám již Popelka Nazaretská pronikla, či nikoliv, věřte, že tito mladí lidé nesou odkaz básníka a jeho díla.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 30.11.2018

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Popelka NazaretskáMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­