ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Teror a strach

Když se zamyslím nad těmito dvěma slovy, jsou pro mě více než reálné, týkají se každého z nás, a to hned v několika směrech.

Prvním bych nazvala směr, kterým se vydali lidé-nelidé, tedy ti, jež se postavili proti všemu, co je dobré - zvolili si stranu teroru. Zabíjejí nevinné lidi, rozpoutávají konflikty po celém světě, popravují novináře a křesťany, střílejí v restauracích, koncertních síních a ve městech nechávají vybuchovat bomby... To je jen nemalý výčet toho, čeho jsou schopni. Islámský stát a s ním související uprchlická krize jsou dnes a denně skloňovány napříč všemi médii.

Uprchlík se ale přeci jen ojediněle může srovnávat s těmito "nelidmi". Je to směr úplně opačný, nejenže uprchlíci směřují odněkud někam, ale hlavně pryč od teroru. Musí utíkat ze svých domovů, jsou jakýmisi štvanci-poutníky. Putují cizími krajinami a doufají v lepší život, jdou většinou pěšky a nejčastěji jde o rodiny. Jsou plni strachu, jsou zoufalí, zmatení a vystresovaní. Utíkají a přitom očekávají lepší život, pracovní uplatnění a kousek místa, kterému by znovu mohli říkat domov. Tito lidé zažili v několika chvílích tolik strachu jako my za celý život.

Mnozí z nás jsou plni soucitu, jiní naopak nenávisti. Kde jsme se to ocitli? Naše planeta se otřásá a pláče nad zmařenými životy, které si konflikty na východě vynutily. Nenechme se zastrašit. Buďme silní. To nejsou budovatelská hesla, ale boj o život, o lidství... Ano, jsme přeci lidé, a proto se jako lidé chovejme - tedy lidsky. Každý z nás je povolán být dobrým člověkem. Nestačí jen přihlížet, je třeba něco dělat!

Nepromarněte svou šanci změnit alespoň trochu svět, v němž žijete a začněte s tím třeba hned, protože tu nejste sami. Jak? Například tím, že budete rozdávat - a nemusí to být zrovna peníze či nějaké drahé předměty - přebytečné věci, které už nepoužíváte: potraviny, oblečení, boty, knihy nebo jen úsměv a dobré slovo.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nela Trnčáková/Nelmen, 15.03.2016

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Teror a strachMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­