ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.75
Hodnoceno: 4x Prosím, ohodnoť práci

Státní maturity aneb dálnice českého školství

- psáno v roce 2010

O nové maturitě soudím, že jde o další výplod "Českého Kocourkova". V našem státě spousta věcí nejde tak dobře, jak by jít měla. Jasným příkladem jsou nové státní maturity. Příčinu hledejme v české povaze. Pokud bych měl charakterizovat typického Čecha a vyhnout se v poslední době velmi populární větě "Knedlo-vepřo-zelo, všechny nakopat někam a zavřít!", se kterou samozřejmě nemohu souhlasit, protože se za typického Čecha více méně považuji, tak typický příslušník českého národa je pro mě člověk bez vyšších ambic, spíše pesimistický, snadno zkorumpovatelný, rodinný typ, který když začne pracovat na nějakém velkém projektu, tak to většinou stojí hodně peněz a především jeho dokončení trvá často celkem dlouho. Nechci takzvaně házet všechny do jednoho pytle, ale myslím si, že podobně by se dala definovat většina naší společnosti, mě nevyjímaje.

Podle této definice, stvořené mým skromným "já", usuzuji, že několik typických Čechů sedí v křeslech státní správy a díky nim trvá příprava nejen státních maturit dlouho, stála už téměř miliardu korun a o její připravenosti na příští rok se neustále vedou diskuze.

Nové maturity bych přirovnal k českým dálnicím - předražené s dlouhou přípravou i výstavbou a výsledek se musí několikrát opravovat.

A jaký je můj názor na státní maturity? Poté co jsem viděl některé testy na Internetu, vyplňoval testy z českého jazyka i zeměpisu a měl možnost vyzkoušet si psát slohy podle rámce, byly mé pocity smíšené. Na jednu stranu jsem rád, že je tu konečně zkouška, která sjednotí systém maturit, kdy všichni maturanti budou skládat stejnou zkoušku z dospělosti a potvrdí se tak skutečnost, že na malých školách jsou stejně chytří studenti jako na těch větších. Na druhou stranu mi nepřipadá nová maturita dobře udělaná a vadí mi, že nás na ni učitelé málo připravují a vše děláme podle starých osnov. Rozhodně by stála za zvážení před zavedením nových zkoušek změna školních osnov, jelikož se domnívám, že spoustu věcí se učíme zbytečně a u státní maturity velkou část získaných znalostí nevyužijeme.

Státní maturita určitě není špatný projekt a má budoucnost, ale české školství na ni podle mého názoru není zatím dostatečně připraveno.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: borec, 11.03.2011

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Státní maturity aneb dálnice českého školstvíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­