ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.20
Hodnoceno: 5x Prosím, ohodnoť práci

Srdce a šíp Anglie

Robin Hood - není snad nikdo, kdo by jednou v životě neslyšel jméno známého anglického zbojníka. Ale skutečně tento hrdina žil? Bral bohatým, aby dával chudým? Nebo je to jen další legenda, jež vznikla jako pohádka pro děti? Kdo byl vlastně Robin Hood? Robin z Locksley bojoval s králem Richardem Lvím srdcem ve svatých válkách. Proslavil se a vrátil se do své rodné země, kterou nepoznával a neznal. Anglie dříve v rozkvětu, dnes v úpadku a v držení nemilostného prince Jana, bratra Richarda. Princ Jan chtěl svrhnout Richarda a ujmout se vlády. Traduje se, že Robin se mu postavil. Komu by se líbilo přijít o všechen svůj majetek? Utekl do Sherwoodského lesa, kde se mu podařilo sjednotit zbojníky. Okrádali bohaté cestující a starali se o chudinu. Jeho hrdinství nemohlo být opomenuto. Jeho pověst se šířila a historky o něm se staly legendou. Přežívaly dlouhá léta a vyprávěly se. Známý autor Alexander Dumas mu věnoval jednu ze svých knih. Popisuje zde Robinův život. Mluví o něm s nadšením a mám-li citovat, nazývá ho mistrem svého oboru a zákonem nepolapitelným mužem. Dokázal se převléci a proklouznout, kamkoliv se mu zachtělo. Nedokázal odmítnout člověka v nouzi, byl vždy tam, kde bylo třeba. Blaho jiných bral jako samozřejmost. Nepatrná zmínka o tomto hrdinovi se nachází i v románu Ivanhoe od Waltera Scotta. Zde se Robin objevuje několikrát. Nejdříve na závodech, kde vyhrál v lukostřelbě. Poté se připletl do únosu židovky Rebeky a jejího doprovodu. Okamžitě se snažil dívce pomoci a se svou skupinou zaútočili na hrad, který se jim podařilo dobýt a zajatce osvobodili.
Robin byl samozřejmě několikrát zfilmován a dokonce momentálně běží i seriál Robin Hood. Seriálový Robin je spíš floutek, kterému záleží na jeho pověsti. Vše mu prochází hladce. A pokud ho lidé zbožňují, vše je v naprostém pořádku. Jaký byl Robin doopravdy? Můžeme opravdu jen odhadovat. Žil, či nežil, toť otázka hodna Hamletovi. Ať už skutečně žil, nebo ne, důležité je, že se dodnes o něm mluví.
Filmový Robin Hood končí jak jinak než šťastně. Přijede král, vše uvede do pořádku a Robin si může vzít svou lásku Marian. Knižní Robin si vezme Marian, ale při bitvě je zabita. Sám Robin byl zrazen a potupně zabit sestrou, jež ho nechala vykrvácet. Ale jaký byl skutečný osud Robina? Toť další otázka k zamyšlení. Dotáhl svůj boj do konce?
Nezbývá nic jiného, než aby si každý udělal o Robinovi svůj obrázek. Ať už byl jakýkoliv. Jisté je, že byl hrdina a zbožňoval svůj lid nade vše.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nefertiti, 23.06.2008

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Srdce a šíp AnglieMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­