ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 4x Prosím, ohodnoť práci

Prokrastinace

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2017 znělo Prokrastinace - nová metla lidstva?, nicméně jednalo se o článek do společenského časopisu zabývající se fenoménem prokrastinace

Prokrastinace - pro mnohé z nás velký problém a strašák, který se nás snaží dostat do kouta, do úzkých či do míst v naší hlavě, kam bychom jinak nezavítali. Je docela možné že jste toto slovo už někde slyšeli nebo možná dokonce prokrastinujete ve svém životě a vůbec o tom nevíte. Proto se vám toto téma pokusím trochu přiblížit.

Definice prokrastinace je jasná - jedná se o chorobné odkládání důležitých věcí/úkolů na později či o nicnedělání místo toho, co bychom dělat měli.

Příklad:
Zítra píši test ze systematické teologie, a proto se na něj potřebuji učit soustavně alespoň hodinu. Co však tomuto hodinovému učení předchází? Dám si ještě něco dobrého na zub, zajdu si ven provětrat hlavu, mrknu na sociální sítě, budu se ještě chvíli dívat s babičkou na televizi, pak si ještě nenechám ujít můj oblíbený seriál a pak... Takto se postupně dostanu k pořádnému učení až za dlouhé hodiny, kdy už jsem prakticky mohla mít splněnou onu naplánovanou hodinku a mohla se tak věnovat příjemnějším věcem. Poté je možné, že mě zachvátí pocit viny a neuvěřitelný stres z toho, že jsem se nezačala učit dříve, protože jsem ve skriptech objevila ještě jednu obsáhlou kapitolu, kterou si pro daný test musím do zítřka projít. Začínám panikařit a nadávám si do hlupáků, že jsem se do učení nepustila dříve... Stres narůstá a já se nemohu soustředit na probíranou látku, neustále mi totiž chodí notifikace do mobilu z příchozích e-mailů a zpráv v Messengeru.

Jistě jste si udělali obrázek toho, co bylo zaručeně špatně, jak jsem se do nepříjemné situace dostala v podstatě vlastní vinou a jak jsem se z ní nemohla dostat.

Pár rad pro prokrastinátory a ty, co věčně něco odkládají:
Určete si své cíle, třeba na měsíc, týden, den. Prostě to, co musíte splnit, i kdyby z nebe trakaře padaly.
Danou učební látku či pracovní náplň si rozvrhněte nejlépe do několika dnů.
Pokud studujete, dělejte tak pravidelně a nejlépe s poznámkami, to abyste se k daným pasážím nemuseli již vracet.
Hledejte nová řešení nebo jen řešení a kontrolujte při tom svou pozornost.
Když jste unavení, udělejte si pauzu, napijte se, připravte si kávu nebo čaj, občerstvěte se.
Nezapomeňte větrat či chodit na čerstvý vzduch.
A když si s něčím nevíte rady, prostě požádejte o pomoc. Spolužáci i učitelé rádi pomohou a podělí se o zkušenosti a vědomosti...i když záleží, jaký s nimi máte vztah, ale o tom třeba jindy.

Nezapomeňte bojovat! Správně si rozvrhněte čas a zasaďte do něj své plány a cíle.
Mnoho štěstí při boji s prokrastinací...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
ProkrastinaceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)