ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.88
Hodnoceno: 8x Prosím, ohodnoť práci

Proč stojí za to být dobrým studentem?

Nemohu jinak než začít otázkou: Kdo je dnes vlastně označován jako dobrý student? Celkem nenuceně nám v hlavě vyvstane obraz žáka s dychtivě zdviženou rukou, vystřídaný výjevem plným učebnic a encyklopedií, následovaným výstavkou vysvědčení s čistým průměrem. Zmíněný student je jistě potěšením pro školu i rodiče, avšak já bych tento model jen těžko mohl hájit.

Možná to bude znít trochu nadneseně, ale prospěch by se na žebříčku priorit měl vyskytovat až na posledních příčkách. Za pravé atributy dobrého studenta považuji především neutuchající zájem rozvíjet své duševní schopnosti a znalosti a snahu využít svůj potenciál. Pokud člověk projeví ochotu pracovat nad rámec svých povinností, čekají ho všude otevřené dveře.

Pro středoškoláky se v dnešní době pořádá nespočet soutěží, olympiád a korespondenčních seminářů, které nabízejí širokou paletu způsobů k uplatnění svého talentu. Dá-li si takový dobrý student záležet a probojuje se do vyšších kol, zjistí, že největší odměnou mu nejsou místa v čele výsledkové listiny, ale vědomosti a zkušenosti, jež získal poctivou přípravou. Také zejména během ní člověk pozná, zda ho daný obor baví a naplňuje. Některé předměty později opustí, z jiných se stane pouze koníček. Nikdy se však nejedná o promrhaný čas, neboť nabyté vědomosti mu už nikdo nevezme. V našem moderním věku úzce profilovaných expertů má navíc osobnost s širokým profesním záběrem výjimečné postavení.

Možná největší odměnu pro každého olympionika však představují odborná soustředění. Setkání s lidmi podobného zaměření a na stejné intelektuální úrovni nejenže motivuje k lepším výkonům na soutěžích více než pouhá vlastní cílevědomost, ale především pomáhá budovat mezi lidmi v oboru pevná pouta, která se později mohou projevit při vědecké spolupráci.

Tím se dostáváme k ne zcela překvapivému, ale podstatnému faktu - člověk nebude studentem věčně. Zůstane mu však touha zlepšovat se a ochota získávat nové vědomosti; vlastnosti, které v budoucnu ocení nejen on, neboť možnost pracovat se vzdělaným, flexibilním a zvídavým jedincem uvítají vždy a všude. A tak ať už to zní jako klišé nebo ne, představují školní léta z hlediska osobního rozvoje vskutku jedinečné období života, které by bylo škoda naplno nevyužít.

Nestudujeme pro známky. Studujeme pro sebe.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: MirekH, 28.10.2013

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Proč stojí za to být dobrým studentem?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­