ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.59
Hodnoceno: 155x Prosím, ohodnoť práci

Přátelství

  • autorovi je 14 let

Co to je přátelství? Pro každého může mít toto slovo jiný význam. Význam může být ovlivněn životními zkušenostmi. Jiný vztah k přátelství bude mít člověk, jenž má už léta přítele, na kterého se může spolehnout, a jinak se na přátelství bude dívat člověk zatrpklý zradou přítele nebo tím, že si vůbec žádného důvěrníka nikdy nenašel. Lidé, kteří opravdové přátelství nikdy nepoznají, jsou dle mého názoru v mnohém duševně ochuzení.

Skutečně každý si přátelství vykládá jinak. Já osobně si pod pojmem přítel představuji člověka, kterému se mohu se vším svěřit a on přesto zůstane mým přítelem. Který mě vždy podrží a stojí při mně, i když se ke mně "celý svět" otočí zády. S pravým přítelem se radost násobí a bolest dělí. Dokáže cítit se mnou, když je mi do breku a raduje se, když se mi něco podaří.

Pro mnohé však platí kamarád = přítel... Není tomu tak. Kamarády potkáváme, když jdeme do školy, do práce nebo nakoupit do obchodu... Kamarád je vám známá osoba, s níž se často stýkáte a udržujete s ní kontakt. Avšak řekli byste kamarádovi, že se bojíte třeba přijímacích zkoušek? Přišel by váš kamarád na pohřeb, když vám umře dědeček?Tenkrát mi bylo skutečně zle... Nevím, jestli jste to někdy zažili, pocit prázdnoty, beznaděje... A jste naprosto bezmocní, člověka, jenž vás opustil, už vám nikdo nevrátí. Mí dva přátelé tehdy také přišli na poslední rozloučení s mým dědou. Moc mi to pomohlo, už samotná jejich přítomnost byla povzbudivá, i přestože vám celou mysl zastíní temný závoj. Vlídná slova a dobří lidé jsou nejlepším lékem na tyto strasti. Patří jim můj dík.

Nyní se tedy ptám: pomohl by vám takto obyčejný kamarád? Dal by za vás "ruku do ohně"? Nikoliv. Říká se, že "v nouzi poznáš přítele". A je to pravda. Sebemilejší kamarád nám není nic platný, když přijde krize a kamarád bohužel nemá čas nebo se k nám dokonce otočí zády. Krize přejde a chce být zase kamarádem. Ztratíte-li kamaráda, je to prostě něco jako ztráta oblíbeného hrnku. Za čas přebolí. Ztratíte-li však přítele, ztratíte část sebe sama. A proto rozhodně neplatí rovnice kamarád = přítel.

Avšak přátelé, jak už jsem psal, radost násobí a bolest dělí. Platí to jak pro malé, každodenní radosti, tak i pro významné události (přijetí na vytouženou školu, vítězství v nějaké soutěži nebo snad i narození sourozence či dokonce potomka).

Možná si pojem přátelství příliš idealizuji a vy můžete namítnout, že v životě můžeme poznat opravdové přátelství či lásku jen na filmových plátnech. Ale kdyby nebylo přátel a lásky, pro co bychom potom žili? Pro sebe? Jaký to má význam? Co může být na světě krásnější než udělat někoho šťastným... Přátelství je vzácným darem, nikoliv ojedinělým, záleží na každém, co je pro něj ochoten udělat, neb každý je svého štěstí strůjce. Určitě by stálo za to porovnat pojmy láska a přátelství... Nejsem si jistý, zdali to vůbec jde. Jsou tolik rozdílné a přece tak stejné. Ale myslím, že by se obě slůvka dala schovat do pojmu štěstí.

Dnes si spousta lidí myslí, že mít peníze = být šťastný. Asi netuší, že opravdové štěstí se neukrývá nikde daleko. Peníze vás mohou udělat šťastným a spokojeným, ale jen přátelství a láska z vás dělají šťastného člověka. Opravdu šťastného.

Každý k tomuto závěru jednou dojde... Někdo dříve a někdo později. Někdy člověk potřebuje od života pořádný kopanec, aby si uvědomil, kdo jsou ti lidé. Lidé, pro které stojí za to žít a zemřít.

"Amicus est tamquam alter idem / Přítel je něco jako druhé já."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
PřátelstvíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)