ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.61
Hodnoceno: 31x Prosím, ohodnoť práci

Opilý otec

Nebylo mi ani deset roků, maminku jsem měla moc ráda, ale to samé jsem o svém otci říkala se slzou v oku. Většina holčiček v mém věku si s tatínkem hrála a já si říkala, proč můj tatínek nemůže být také tak hodný a proč si na mě také neudělá alespoň chviličku času? Většinu dní v týdnu se vracel domů pozdě v noci a já si říkala, jak krásné by bylo si s ním chvilku hrát, jak krásné by bylo, kdyby mi večer před spaním četl z mé oblíbené knížky, dal mi pusu na dobrou noc a šel si lehnout.

Místo toho jsem věděla, že když se zabouchnou vchodové dveře, začínají urputné a neustávající hádky s mojí maminkou. Otec se vracel pozdě domů a v jeho krvi kolovalo nemalé procento alkoholu. Bála jsem se, když v noci vcházel do mého pokoje a opíral se o stěny, aby neupadl. Většinou jsem dělala, že spím, ale často jsem celičké noci proplakala. Přes den na mě otec zvyšoval hlas, když jsem si hrála s panenkou a říkal mi, proč si s ní povídám, když je to jen hračka. S maminkou se neustále hádal a já jsem si nedokázala vysvětlit proč.

Proč se dva lidé, kteří se kdysi tak strašně milovali, tak hádají? Jaký to má smysl? Neuvěřitelný strach z toho, co se bude dít, až tatínek přijde domů, mě doháněl k neskutečný věcem. Byla jsem sice ještě malinká, ale měla jsem pocit, že je to vše jen kvůli mně. Co jen mám udělat, aby to všechno přestalo? Aby tatínek přestal chodit domů v takovém stavu a byli jsme zase šťastná rodina.

Čím jsem byla starší, tím víc mi docházelo, proč se tak otec chová. Za všechno mohl alkohol a já si stále častěji říkala, kdy tohle trápení skončí? Proč otec pije alkohol, chová se k nám, jako bychom ho nezajímali a je mu každé ráno špatně? Bohužel to nemělo konce a maminka podala žádost o rozvod. Bylo mi tak smutno a neustále mi kolovalo v hlavě proč? Bude mu bez nás líp? Byla jsem smutná, ale zároveň strašně šťastná. Maminka už se netrápila a dokonce si našla nového tatínka. Začali jsme žít nový život. Dětství už se ale bohužel nahradit nedá.

Když to tak píšu, je mi straně líto, že vůbec alkohol prodávají. Proč prodávají něco, co rozvrací rodiny? Ničí zdraví? Lidé se neumí ovládat, ničí majetek jiných a přitom to vše jen kvůli pár okamžikům bezstarostného života. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že mi alkohol zničil dětství, které mělo být jedním z nejkrásnějšího v mém životě!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Opilý otecMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)