Menu
"Ochrana" autorských práv externími organizacemi
V poslední době je jednou z nejvíce kladených otázek ta, zda by bylo dobré, kdyby nějaká instituce kontrolovala nebo dokonce regulovala data dostupná na Internetu.
S kontrolou všech dat souhlasí například různé mezinárodně propojené společnosti, v České republice je to například Ochranný svaz autorský, kterému se záhadným způsobem podařilo vytlačit občanské sdružení Ochranná organizace autorská, která na rozdíl od OSA opravdu hájila práva autorů.
Mezinárodní společnosti, mající zájem o kontrolu Internetu, se v podstatě přiživují na cizích dílech. Mezi běžné praktiky totiž patří například vymáhání takzvaného autorského poplatku za díla, která autor sám věnoval, nebo jejichž autor už je dávno po smrti a jeho příbuzní o díla nejeví zájem. V takových případech si tyto instituce nechávají plnou výši poplatků samy pro sebe.
Abych se ale vrátil zpět ke kontrole Internetu. Zájem podezřelých institucí totiž není podle mého názoru největším problémem. Více mi například vadí to, že - aby mohl být kontrolován veškerý obsah Internetu - musí mít kontrolující instituce legální přístup k absolutně všem datům, to znamená například k e-mailové komunikaci, internetovému bankovnictví nebo třeba také k vašemu osobnímu profilu na Facebooku.
A důvod proč by k soukromým datům mohly mít tyto instituce přístup? Je to jednoduché. V současné době existuje mnoho způsobů, jak může i jen mírně pokročilý uživatel domácího počítače vydávat svůj počítač za úplně jiný internetový server. Proto je potřeba kontrolovat všechna data, aby žádný kradený soubor neunikl.
Ano, mohli byste se mi snažit oponovat, že tyto instituce to pravděpodobně dělat nebudou, mně jde ale hlavně o to, že by se jim tyto praktiky dovolily, že zásah do cizího soukromí by se stal úplně obyčejnou a legální věcí. (Samozřejmě jenom pro některé vyvolené instituce.)
Jak vidíte, není největším problémem kolem takzvané otázky kradených filmů to, že by byly autorům proti jejich vůli ukradeny, ale to, že se na cizích dílech hodlají přiživovat úplně s autory nezávislé skupiny, které zákonnými prostředky vydírají jak majitele autorského obsahu, tak i autory samotné.
Ještě bych vám chtěl odpovědět na jednu námitku, kterou by určitě někdo z vás položil. Otázka by zněla: Ale autorům to přece vadí, když se proti jejich vůli šíří jejich díla...
Moje odpověď by zněla: Ne. Autorům to nevadí. S rozvojem Internetu se například návštěvnost kin za poslední čtyři roky zvýšila o 25 %.
Zdroj: waran, 26.08.2013
Diskuse ke slohové práci
"Ochrana" autorských práv externími organizacemi
Štítky
Splynutí duší pujmanov královna mab veverka chudí lidé itálie napinave příběhy marie kubátová hlavní věta doktor pascal maminky chtěla bych byt jako Strindberg August Česka Herodias mladý muž Déšť Bonnie Bryantová Ifigenie v Tauridě helena vondráčková výhody potrestaná pýcha kozy Jiří Weil pojmy cervantes Dokola pneumatika pomluvy Čaroděj ze země Oz.
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 698 357 823
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí