ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Malá chvála lidstva

Poslední dobou slýchávám stále častěji o tom, jak je dnešní doba špatná a že lidé jsou jen obyčejné zrůdy. Neustále jsme srovnáváni s lidmi z minulosti, někdy dokonce i se zvířaty. Jsou nám přisuzovány hlavně špatné vlastnosti jako sobectví nebo chamtivost, a každý tvrdí, jak se lidé pomlouvají nebo si navzájem všechno závidí.
Já patřím k těm, kdo má lidi i dnešní svět všeobecně rád a často ho s přehnanými emocemi hájí.

Jedna moje kamarádka doslova miluje zvířata a tvrdí, že tyto němé tváře jsou daleko lepší než lidé. Já to považuji za směšné. Přírodou nám byl dán pud sebezáchovy a ochraňování vlastního druhu. Myslím, že vše, co jsme tu udělali, je pouze důsledkem této životní potřeby. Vše, co lidstvo dělá, je pro zkvalitnění a prodloužení svého života. Stavění elektráren, silnic, ale někdy i hrozné podmínky, ve kterých lidé chovají zvířata pouze na smrt, jsou pouze následky potřeb a pudů člověka, které mají i zvířata. Jak můžeme vědět, že kdyby například ovce dosáhla takové inteligence, kterou mají lidé, nezačala by nás chovat v ohradě, aby si zajistila pravidelný příjem potravy? Nebo že by nepoškodila krajinu postavením silnice, aby se mohla rychleji přepravovat?

Myslím si tedy, že zvířata a lidé by se rozhodně srovnávat neměli. Vždyť nemůžeme vědět, co bychom dělali jako zvířata a stejně je tomu obráceně. Za porovnávání ale stojí lidé ze současnosti s našimi předky.

Je pravda, že dřív lidé žili víc pospolu, i staří s mladými. Večer si třeba sedli a vyprávěli si příběhy. Domnívám se ale, že kdyby žili ve stejné době jako dnes my, chovali by se naprosto stejně. Všechno je to především o době, ve které žijeme. A zdokonalit se, usnadňovat si věci a vynalézat se lidé snaží odnepaměti. Akorát my jsme to zatím dotáhli nejdál.
Děvečka z osmnáctého století by si, podle mého názoru, taky ráda sedla k televizi a celý den nedělala vůbec nic, kdyby měla tu příležitost. Co by naopak možná neudělala, kdyby se teď přenesla do naší doby, je třeba třídění odpadu. Mám za to, že ekologie je důsledkem lidské ohleduplnosti k okolní přírodě. Když už kvůli přirozené a geneticky dané touze po zdokonalování životní úrovně ničíme přírodu, aspoň máme snahu to napravit.
Další, co by asi naší děvečce nepřišlo nikterak šílené, by byly války. Prostě tu byly a počítalo se s nimi. Dnešní lidé z moderních civilizací války tvrdě odsuzují. Válka je pro ně synonymem pro bolest i utrpení a každý, kdo má politický vliv, se jim snaží všemi prostředky vyhnout. Nikdy v historii lidstva nebyl život obyčejného ztroskotance tak chráněný a důležitý.

To, že se lidstvo neustále kritizuje, je podle mě sice nelogické, ale zároveň důležité. Jinak bychom se nejspíš tak nesnažili vracet přírodu do stavu před námi. Pravdou totiž je, že to děláme stále intenzivněji.

Jsem hrdá na to, že jsem civilizovaná Evropanka, která žije ve dvacátém prvním století. Že jsem člověk a možná jediný tvor, jenž umí projevovat soucit nebo lítost, a že patřím do živočišného druhu, který třídí odpad a vší silou zachraňuje všechny druhy organismů.
Ale kritizujte dál, ať v tom pyšně pokračujeme.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ajka Stará, 27.10.2015

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Malá chvála lidstvaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­