ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Klika

Při vyslovení tohoto slova určitě každého z nás napadne jiný význam. Již několikrát se mi tato záměna při rozhovoru přihodila. Jeden účastník diskuse myslí kliku ve smyslu štěstí, druhý kliku u dveří. Jenže která věc dostala své jméno první, a tudíž na něj má větší nárok?

To je velmi složité říci. Zřejmě bychom se museli zeptat frazeologů a je otázkou, zda by i oni nám vůbec byli schopni dát odpověď. Zajímalo by mě, zda někdy někoho toto slovo zajímalo více do hloubky. Osobně si myslím, že by stálo za pozornost, jelikož se jedná o hezké slovo, samo o sobě tajemné, a jeho významový rozdíl může být také veliký.

Například když se někdo zavře v místnosti a dveře již nejdou opět otevřít, problém může být v klice. Pak budete zřejmě rozčílení. Naopak když se někomu přihodí něco dobrého, s čím nepočítal a příjemně ho to překvapilo, pak mluví o klice, tedy štěstí ve velmi dobrém významu. Zde můžeme vidět rozdílný lexikální význam jednoho slova ve smyslu dobrém i špatném. V konverzaci se tato slova mohou zaměnit také jiným způsobem, to záleží na situaci, kontextu a účastnících diskuse.

Přiznejme si, nikdo v tom nemůže mít jasno. Vždyť když nám někdo řekne: "To byla klika!", nemůžeme přesně určit, co tím přesně myslí. Nemůžeme totiž vědět, zda někde v obchodě zrovna neobdivoval dveřní doplňky. V případě mého dědečka nebo tatínka bych mohla vybírat z obou významů. Záleží tedy na tom, jak dané slovo chceme pochopit, který je nám svým způsobem bližší, a také na člověku, se kterým se bavíme, zda nám bude danou větu chtít více objasnit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mohr55, 30.06.2018

­­­­

Diskuse ke slohové práci
KlikaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­