ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Klika

Při vyslovení tohoto slova určitě každého z nás napadne jiný význam. Již několikrát se mi tato záměna při rozhovoru přihodila. Jeden účastník diskuse myslí kliku ve smyslu štěstí, druhý kliku u dveří. Jenže která věc dostala své jméno první, a tudíž na něj má větší nárok?

To je velmi složité říci. Zřejmě bychom se museli zeptat frazeologů a je otázkou, zda by i oni nám vůbec byli schopni dát odpověď. Zajímalo by mě, zda někdy někoho toto slovo zajímalo více do hloubky. Osobně si myslím, že by stálo za pozornost, jelikož se jedná o hezké slovo, samo o sobě tajemné, a jeho významový rozdíl může být také veliký.

Například když se někdo zavře v místnosti a dveře již nejdou opět otevřít, problém může být v klice. Pak budete zřejmě rozčílení. Naopak když se někomu přihodí něco dobrého, s čím nepočítal a příjemně ho to překvapilo, pak mluví o klice, tedy štěstí ve velmi dobrém významu. Zde můžeme vidět rozdílný lexikální význam jednoho slova ve smyslu dobrém i špatném. V konverzaci se tato slova mohou zaměnit také jiným způsobem, to záleží na situaci, kontextu a účastnících diskuse.

Přiznejme si, nikdo v tom nemůže mít jasno. Vždyť když nám někdo řekne: "To byla klika!", nemůžeme přesně určit, co tím přesně myslí. Nemůžeme totiž vědět, zda někde v obchodě zrovna neobdivoval dveřní doplňky. V případě mého dědečka nebo tatínka bych mohla vybírat z obou významů. Záleží tedy na tom, jak dané slovo chceme pochopit, který je nám svým způsobem bližší, a také na člověku, se kterým se bavíme, zda nám bude danou větu chtít více objasnit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
KlikaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)